TSK’nın Fındık Alımı Hem Sevindiriyor Hem de Örnek Oluyor

2
2

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) fındık alımını TMO’dan yapacak olması Karadeniz Bölgesi’nin ekonomisi açısından da önemli bir gelişme oldu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan yaptığı açıklamada TSK’nın fındık alımına dair Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında imzalanan protokolün oldukça memnun edici olduğunu söyledi. Soydan açıklamasında,  “Hem iç piyasadaki tüketimimiz hem de TMO’nun kendi aldığı fındığı bu şekilde kamuoyuna sunması önemli çünkü biz de uzun zamandır Türkiye’deki kurumlara fındığın sunulması yönünde fikirlerimizi beyan ediyorduk. Bunu önemli bir gelişme olarak görüyoruz. TMO’nun elindeki fındığın bu şekilde tüketilmesinin daha önemli ve olumlu olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Yaptığı açıklamada fındığın gıda anlamında oldukça dayanıklı ve aynı zamanda sağlıklı olduğunu da ekledi.

“Diğer Kurumlarda Fındık Alabilir”

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman da konu ile ilgili olarak TMO’nun TSK’ye teslim edileceği ürün miktarının 388 ton iç fındık olacağını aktararak, gelecek dönemlerde bu rakamların katlanarak artacağını umduklarını dile getirdi. Yaman, “Her iki bakanlığın aldığı ortak kararla TSK’nin fındık ihtiyacının TMO üzerinden karşılanacak olmasından ziraat odaları olarak son derece memnunuz hatta bu fikrimizi yıllardır dile getiriyorduk. Uygulama, ofisin stoklarındaki fındık miktarının da eritilmesi noktasında da önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı. Bu şekilde beklemede fındık kalmayacak aynı zamanda iki taraflı ihtiyaçlar karşılanmış olacak. Diğer kurumlarında fındık ihtiyaçlarını TMO’dan karşılayabileceğini aktaran Yaman, “Biz Milli Savunma Bakanlığının bu uygulamasının bir örnek teşkil etmesini istiyoruz. Devletin diğer bakanlıkları ve kamu kurum ve kuruluşları da uygulamaya dahil olabilir. Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığı okullarda öğrencilere fındık dağıtabilir. Her yıl okullarda milyonlarca öğrenciye süt ve kuru üzüm dağıtılıyor. Neden bu ürünler arasına fındık da eklenmesin. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uçaklarda, tren ve deniz araçlarında dağıtabilir. Yine diğer bazı bakanlıklar da kendi ihtiyaçlarını TMO üzerinden karşılayabilir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İmzalanan bu protokol, diğer kurumlara da emsal teşkil etmesi açısından büyük önem taşıyor. Sağlık açısından tüketimi önemli olan fındık TMO’dan tercih edildiği takdirde hem beklemede fındık kalmayacak hem de güven çerçevesinde kazanç sağlanacak.

 

2 YORUMLAR

  1. Ya deniliyor yazılıyor temo fındık almasaydı üretici dahada mağdur olurdu temo sana seslenıyorum fındıkdakı gereken fiyatı versenız üretici mağdur olmayacak serbes piyasada tempoyu takıp edecek fıyatda. ısın bası temo sızsınız fiyatı düşük tufanda temo insanları iyi gene salak yerine koydunuz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz