Trabzon’un İhracat Zirvesinde Fındık Var!

3
1

İhracat rakamlarıyla ilgili güncellemeler gelmeye devam ediyor. Trabzon iline ait rakamlara baktığımızda geçen yıl ilden yapılan 1,2 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık 832 milyon doları fındık ve fındık ürünlerinden oluşuyor. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre Trabzon’dan geçen yıl 845 bin 904 tonluk ihracat yapılarak, 1 milyar 195 milyon 903 bin 542 dolarlık bir karşılık elde edildi. Yapılan bu ihracatın 831 milyon 937 bin 267 doları ihraç edilen 117 bin 342 tonluk fındık ve mamullerine ait. Bu duruma bakıldığında Tranzon ihracatında en fazla geliri fındık getirmiş oldu. İkinci sırada ise 261 milyon 655 bin 542 dolarlık ihracat tutarıyla yaş meyve ve sebze ürünleri yer aldı.

Konuyla ilgili DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan açıklamada bulunarak, “Ülkemizden 2017’de gerçekleştirilen ihracatta 81 il sıralamasında Trabzon 15’inci il olma üstünlüğünü korudu. Bu kapsamda ilimizden geçen yıl 1 milyar 195 milyon 903 bin 542 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Trabzon ihracat anlamında oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. ” yorumunda bulundu.

“2018’in Olumlu Gelişmelere İhracata da Yansıyacak”

Tarımsal ürün ihraç birim fiyatlarında diğer yıllara oranla düşüş yaşandığına dikkat çeken Gürdoğan, bu durumun da ilin ihracat tutarında azalışa yol açtığını kaydetti. Gürdoğan, Rusya Federasyonu’na yaş meyve ve sebze ihracatındaki kısıtlamaların bir kısmının devam etmesinin de ihracatta azalışının sebeplerinden biri olduğuna değinerek, “2018’de yaşanacak pozitif iyileşmeler ihracatta da artışa yol açacak.” yorumunu yaptı. Bu yeni yılda Trabzon’un gösterdiği ihracatta ki bu başarıyı daha da geliştirerek sürdüreceğini düşündüğünü belirten Gürdoğan, Birlik olarak daha da etkin çalışmalar gerçekleştireceklerini ve ihracatçılardan daha da destek beklediklerini belirtti.

Gürdoğan, Trabzon’un dünyanın tüm kıtalarına ihracat yapar hale geldiğine de dikkati çekerek, bu başarıları nedeniyle ihracatçılarla gurur duyduklarını konuşmasına ekledi.

Yapılan açıklamalara bakıldığında Trabzon’un özellikle fındık etkisiyle ihracatta bu başarıyı elde ettiği görülüyor. Fındık ihracatta bu sene yüz güldürdü. Ancak ihracat miktarı ile döviz girdisi aynı oranda başarıya sahip gibi görünmüyor. Yeni yılda herkesin temennisi daha da iyi bir fındık sezonu geçirmek.

3 YORUMLAR

  1. Hani yabancı talebi yoktu.7 dolardan satmak başarılı bir şey değildir.Yazıklar olsun.Milletin emeğini sömürenler hiç utanmadan demeç veriyorlar.Devletin ve Üreticinin kaybettiği gelir kaybında hükümetin ilgili bakanları da sorumludur.TMO yu 10 Tl.den devreye soktuk,MAZOT desteği verdik demekle olay çözülmüş olmuyor.

  2. Fındıkga Gereken fiyatı verilmezse ınansınlarkı üreticiler fındığını toplamıyacak cebden gıderse kazanmazsak neden ugrasacaz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz