fbpx
Fındık Trabzon'lu Üreticiler Fındıktan Gayet Memnun

Trabzon’lu Üreticiler Fındıktan Gayet Memnun

Trabzon’un sahil kesimindeki fındık üreticileri fındıklarını hasat etmeye başladı. Üretici Emre Akgül:“Bu sene fındıkta verimin iyi olmasından dolayı üreticinin de toplayıcının da yüzü gülmeye başladı”

Son hazırlıklarını tamamlayan üreticiler ve işçiler, günün ilk ışıklarıyla birlikte fındık bahçelerine girerek güne başladı.

Coğrafi şartlar nedeniyle engebeli arazi içinde zor şartlarda çalışan işçiler, sepetlerinde biriktirdikleri fındıkları bahçelerde bulunan daha büyük çuvallara döküyor.

Yaklaşık 30 kilogram gelen çuvalları araziden indirerek araçlara dolduran işçiler, çoğu zaman yağışlı geçen günün belirlenmiş vakitlerinde verilen molalar neticesinde dinleniyorlar

Saat 07.00’de başlayan fındık hasadı, hava şartlarının iyi olması durumunda akşam 18.00’e kadar devam ediyor. Toplanan fındıklar ise çuvallar halinde götürüldükleri kapalı ya da açık alanlara serilerek kurutulmaya bırakılıyor.

Bu yılki iyi verim ve yüksek fiyat, bahçe sahipleri ve fındık işçilerini sevindiriyor.

Yomra ilçesine bağlı Kavala köyündeki 3 dönümlük arazisinde fındık hasadına başlayan Halis Emre Akgül, muhabirlere, 20 işçinin fındık topladığı bahçesindeki üründen geçmiş yıllara oranla son derece yeterli olduğunu söyledi.

Kent genelinde verimin iyi olduğu yönünde haberler aldıklarına değinen Akgül, “Bu sene çok şükür hasat ve fındığın verimi çok güzel. Bahçemizde 20 fındık toplayıcısı ile hasada başladık. Cumhurbaşkanımız sağ olsunlar, çok güzel fiyat açıkladı. Ayrıca TMO’nun fındık alacağını söylemesi bizleri ayrıca mutlu etti.” şeklinde konuştu.

Akgül, TMO’nun fındık alacak olmasının fiyatlarda istikrarın sürdürülebilmesi için önemli olduğun belirterek, “Böylelikle fındık fiyatları üreticiyi de işçiyi de memnun edecektir. İnşallah bu yıl hava müsaade ettiği sürece yüzümüz gülecek. Yağmur yağmadan fındığımızı toplayıp kurutmak istiyoruz. Rızkımıza razıyız ve artık nasip diyoruz.” ifadelerinde bulundu.

“Fındığın çok olması mutluluk getiriyor”

Verimin iyi olmasının üreticiler kadar işçileri de mutlu ettiğini ifade eden Akgül, “Bu sene fındıkta verimin iyi olmasından dolayı üreticinin de toplayıcının da yüzü gülmeye başladı. Geçen sene insanlar fındık toplamak için 20 gün ile sınırlı kalıyorlardı. Bu sene verim arttığı için bu süre en az 30 günü bulacaktır diye düşünüyoruz. Fındığın çok olması bize ve onlara da mutluluk getiriyor.” dedi.

Fındık toplayan işçilerle birlikte bahçeye girip eksik ve aksaklıkları tespit ederek ihtiyaçları karşılayanlara Karadeniz’de , “Çavuş” adı veriliyor.

Kavala köyündeki fındık bahçesindeki 20 kişiyle “Çavuş” olarak görev yapan Avrasya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi Busenaz Baydar ise yaz mevsimlerinde fındık toplamayı küçük yaşlardan bu yana sürdürdüğünü belirtti.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir