fbpx
Ana Sayfa Eğitim “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet” atölyesi

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet” atölyesi

Odunpazarı Belediyesi, kadınlar için halk merkezlerinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet” atölyesi düzenledi.

“Kadınları ve çocukları ile mutlu bir Odunpazarı” anlayışını benimseyen Odunpazarı Belediyesi’nin temel kriterleri arasında da eşitlik, adalet ve insan hakları geliyor. Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Gökmeydan Halk Merkezi, Büyükdere Halk Merkezi, Karapınar Halk Merkezi, Erenköy’de bulunan Sezai Aksoy Halk Merkezi, Emek Halk Merkezi ve Ihlamurkent Halk Merkezi’nde gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet” atölyesine, 232 kadın katıldı. Konusunda uzman psikolog tarafından verilen atölyede; cinsiyet, toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsiyet ayrımcılığı, kadına yönelik erkek şiddeti, erkek şiddetinin çocuklar üzerindeki etkisi gibi konular işlendi.

Atölyede biyolojik cinsiyetin bireyin kadın ve erkek olarak mevcut genetik, fizyolojik ve biyolojik özellikleri olduğu vurgulanırken, toplumsal cinsiyetin ise toplum ve kültürü tarafından kadına ve erkeğe atfedilen kişilik özellikleri, rolleri, değerleri ve beklentileri ile ilgili kalıp yargılar olduğu kaydedildi.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin atasözlerinden, eğitime kadar toplumsal yaşamın her evresinde var olduğu ifade edilirken, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanması süreci ile kadınların şiddetin mağduru olma eğilimleri arasında bağ olduğu da belirtildi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir