TMO’nun Fındık Alım Kriterlerine Revize İsteği!

4
2498
SAMSUN'DAN 2007 EKÝM AYINDA 9 ÜLKEYE BAÞTA ÝÇ FINDIK OLMAK ÜZERE MERCÝMEK, KURU NOHUT, KURU FASULYE, YUMURTA, SARI MERCÝMEK VE ÝÞLENMÝÞ FINDIK ÝHRACAT EDÝLÝRKEN; 5 ÜLKEDEN DE ÝÇ CEVÝZ, KABUKLU CEVÝZ VE ÇATI KAPLAMA MALZEMESÝ ÝTHALATI YAPILDI. (ÝLYAS GÜN/SAMSUN-ÝHA)

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımındaki kriterlerin revize edilmesini istedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yaptığı açıklamada, “TMO fındık alımlarında kırık ve çürük oranlarında daha esnek davranmalı, üreticilerimiz tüccara muhtaç edilmemeli” şeklinde konuştu.

Karan, yaptığı yazlı açıklamada, ofisin dönüm başına 50 kilogram alım miktarının yanı sıra yüzde 5 kırık ve yüzde 3 çürük kriterleri uyguladığını iletti.

Çiftçilerin alım şartlarından dolayı fındık tesliminde mağduriyetler yaşadığını savunan Karan, “TMO fındık alımlarında kırık ve çürük oranlarında daha esnek davranmalı, üreticilerimiz tüccara muhtaç edilmemeli. Dönüm başına 50 kilogram olan alım miktarı da en az 75 kilograma çıkarılmalı.” dedi.

Karan, 2017 ürünü fındık alım sezonunda TMO’nun kriterlerini yeniden düzenlediğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz sezon da üreticilerimiz aynı sorunla karşı karşıya gelmiş ve çürük oranı yüzde 5, çatlak oranı ise yüzde 7’ye yükseltilmişti. Aynı duyarlılığın bu sezonda yapılmasını bekliyoruz. Aksi takdirde üreticilerimiz tüccara mahkum edilecektir ve TMO’nun fındık alım kampanyasının bir anlamı kalmayacaktır. TMO yetkililerinden konuyla ilgili bir an önce karar alarak kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.”

4 YORUMLAR

  1. Türkiyede şu anda hiç bir konuda denetim yok.Herkes kafasina göre takılıyor.Nerde devlet nerde bu millet.Nerde bu adalet yetmezmi artık.

  2. Baskanlıga geçince hersey güllük gulistanlik olacaktı. Başkan çok hızlı karar verip vatandaşı rahatlatacak. CB.neyi bekliyor?Kimi bekliyor?İnsanlar mağdur. İsterse 5 dk.içinde bu işi çözer çünkü bu yetkiyi vatandaştan istedi,vatandaş da bu yetkiyi ona verdi.Şimdi CB.karar verecek Ferrero yu mu tutacak?Mağdur Fındık üreticisini mi? Görecegiz

  3. Koymuşlar alımın başına karadenizli olmayan kişileri 54 randıman fındığı 48 gösteriyorlar zaten fiyatı geç açıkladılar üstüne milleti mağdur ediyorlar memlekette denetim denen bişey yok..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz