TMO Tekrar Fındık Alımı Yapacak Mı?

1
11

2017-2018 fındık sezonu için TMO müdahale alımları gerçekleştirdi. Özellikle Ordu ve Giresun’da gerçekleştirdiği alımlarla üreticiler üzerindeki özel sektör baskısını kaldırmaya çalıştı. İlk 2 ay alımlarda ki yoğunluk bir çok üretici için kurtarıcı oldu. Ancak son zamanlarda yavaşlayan alımlar tamamen durduruldu. Bu konuda Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan açıklama yaptı. Konuyla ilgili Soydan, fındığın yeterli getiri sağlamamasını üreticinin, fındığını elinden erken çıkarmasıyla bağdaştırdı. Fındık üreticisinin borçlarını kapatamadan sezonu kapatmak zorunda kaldığını ifade etti. Sezon içerisinde serbest piyasada 50 randıman fındığın 9 liradan alıcı bularak satışının gerçekleştiğini söyleyen Soydan, TMO’nun taban fiyatının 10 lira olduğunu ifade etti.

TMO depolarında biriken fındığın kalitesinin korunabilmesi için TMO alımlarını durdurma kararı aldı. Bu şekilde depolarda bulunan fındıklar diğer depolara nakledilerek boşalan depoların bakımını yapılmaya başlandı. Nakledilen fındık daha kaliteli depolara nakledildi.

İlerleyen günlerde üreticinin talebi doğrultusunda TMO’nun alımlarına tekrar başlayabileceğini söyleyen Soydan, alımların talebe göre başlayabileceğini ancak üreticinin elinde fındık kalmadığını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Başvurular Yeni Yıl İle Birlikte Sona Erdi

Geçtiğimiz günlerde alan bazlı gelir desteği başvurularıyla ilgili sürekli üreticilere uyarılarda bulunulmuştu. Yeni yıl ile birlikte başvurular sona erdi. Ordu ilinden yaklaşık olarak 121 bin üretici başvuruda bulundu. Başvuran Ordulu üreticilere toplamda 300 milyon lira destek ödemesi yapılacağını söyleyen Soydan yeni sezonda herşeyin daha iyi olacağını ekledi.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 0 tepki verildi.

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz
Lütfen adınızı giriniz