TMO Kâr Ederse, Üreticiye de Kâr Payı Vermeli

2
25
bowl full of hazelnuts - food and drink

TMO bu sezon müdahale alımında bulunarak, neredeyse 140 bin ton fındık alımında bulunmuştu. Alımlarını 10 – 10,50 TL’den gerçekleştirmesine rağmen TMO’nun bu alımı fındık fiyatlarını yükseltmeye yetmemişti.

140 bin ton fındık aldıktan sonra, aldığı fındık ile ne yapacağı konusunda herkesin kafası karıştı. TMO’nun fındığı ne yapacağı konusu meraklandırmaya başlarken hala bir açıklama yapılmadı. TMO’nun elinde ki fındığı piyasaya satması ile ilgili konuşmalar yapılıyor. Bu beklentilerin gerçekleşmesi durumunda üreticiler de fark alma beklentisine giriyorlar.

Eğer böyle bir durum gerçekleşir ve TMO piyasaya satıcı konumu ile girip, satış yaparsa, üretici kuruluşları sessiz kalmayacaklarını dile getirdiler. Böyle bir durumun oluşması halinde üreticilere fark ödenmesi durumunun söz konusu olması gerektiğini dile getirdiler. Çünkü TMO alımlarının bir müdahale alımı olduğunu ve burada ki amacın üreticinin lehine olması gerektiğini hatırlatan kuruluş üyeleri, TMO’nun piyasada satış yapmasının kar etmek amacı güdeceğini söyledi.

TMO’nun kar maçlı satış yapması halinde, üreticinin mağdur edileceğini bu sebeple de, gerekenin yapılmasını, üreticiye de fark ödenmesi gerektiğini dile getiren üyeler, “Aldığı fiyatın üzerine  maliyetlerini ekledikten sonra gerçekleşecek bu satışlardan parasını tahsil edecek olan TMO’nun, piyasa şartlarında oluşan kârın büyük kısmını da üreticilere vermesi gerekir. Bu konuda gereken yerlere başvurularımızı yapacağız” açıklamasında bulundu.  Bu konu ile ilgili başvuru da yapacaklarını söyleyen üyeler, oluşabilecek durumun etik bir yanı olmadığını ekledi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz