Pazar, Mayıs 29, 2022
8.4 C
Istanbul

“TMO fındık fiyatını düşürdü!”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Mayıs ayı için fındık satış fiyatını 41 lira olarak belirlemesi serbest piyasada fiyatların düşmesine neden oldu. Serbest piyasada fiyatlar 35 liradan işlem görüyor.

Google News

Son Dakika

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Mayıs ayı için fındık satış fiyatını 41 lira olarak belirlemesi serbest piyasada fiyatların düşmesine neden oldu. Serbest piyasada fiyatlar 35 liradan işlem görüyor.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, fındık fiyatının serbest piyasada 38 liradan 35 liraya gerilemesine tepki göstererek, “Her yıl bu zamanlarda fiyatlar kasıtlı olarak düşürülüyor. Maliyetler arttı, yeni sezonda fiyat 45-50 TL’den aşağı olmamalı.” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2021 fındığını 41 liraya sattığı için şuan serbest piyasada fındık fiyatının en az bu seviyede olması gerektiğini belirten Soydan, yeni hasat sezonunda ise fındık fiyatlarının geçen seneki fiyatın iki katı olması gerektiğini söyledi.

Her yıl bu zamanlarda fındık fiyatının serbest piyasada bilinçli olarak geri çekildiğine dikkati çeken Soydan, “Her sene hasat yaklaşırken üreticide fındık olmasa bile fındık fiyatlarında düşüş oluyor. Tabi ki bu sene üreticiler için çok önemli, yani üreticilerimiz ciddi şekilde maliyetlerle karşı karşıya oldukları için fındık fiyatlarının da bu maliyetlerin üzerinde şekillenmesi lazım. Fındık fiyatları bu günlerde düşüşe geçti. Serbest piyasada 38 lira olan fındık fiyatı 35 liraya kadar geriledi. Kesinlikle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin en son satmış olduğu fiyat üzerinden maliyetler hesaplanarak, bu fiyatların üzerinde bir fiyat şekillenmesi gerekir. Çünkü üreticilerimiz gerçekten hem gübrelemede hem ilaçlamada hem de işçilikte çok önemli maliyetlerle karşı karşıya. Üreticilerimiz ürünün karşılığını almalı. Üreticilerimizde düşen fındık fiyatları bir kaos yaratmasın. Her sene fındık zamanı yaklaştıkça fiyat üzerinde bir düşüşe doğru maalesef geçiliyor. Bunları kabul edemeyiz.” dedi.

 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler