fbpx
Fındık TMO Fındık Alımını 28 TL den başlatmalı

TMO Fındık Alımını 28 TL den başlatmalı

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, yaklaşan fındık hasadı öncesinde fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Son günlerde bölge milletvekillerinin fiyata daire yaptıkları açıklamalarının altının boş olduğunu kaydeden Sağra, Fındık hasadının başlamasına kısa bir zaman kalmasına rağmen üreticiyi mağdur eden belirsiz süreç bu sezonda her yıl olduğu gibi tekrarlanıyor. Bu belirsizlik ve bulanıklık içinde fındık fiyatı ve maliyetiyle ilgili her kafadan bir ses çıkıyor anlaşılıyor ki bu yılda fındık üreticisi dünya gıda ve tarım tekellerinin ve bu tekellerin izni ve bilgisi dışında hareket etme şansı olmayan yerel aktörlerin yaptıkları kontrat alivre satışların sonuçlarına boyun eğmek zorunda bırakılacağız.

Son günlerde özellikle iktidar ve ortağının bölge milletvekillerinin fiyata dair yaptıkları açıklamaların altının boş olduğu, sadece fiyat toto mantığıyla ortaya atıldığı hiçbir bilimsel veri ve gerçeğe dayanmadığı bilinmelidir. Bugün yaşanan tartışmalar tesadüf değildir. Her yıl oynanan oyunun aynı aktörlerce sahnelenmesinden ibarettir diye belirtti.

Fındık alımıyla ilgili kaynak aktarımı açıklanmalıdır

Sağra, sözlerini şöyle sürdürdü: Hatırlanacağı gibi şehrimizde bu yıl yapılan fındık çalıştayı da Bakan Pakdemir’li fındığın fiyatının şifresini vermişti; iki milyarlık ihracat gelirinin dört milyar dolara çıkaracağını söylemişti. Bu da kabaca TMO’nun geçtiğimiz sezon kasım ayı da olsa 14 TL.’den alım yapması, bu yıllı ki fındığın 28 TL’ye alınmasına referans olmasının takipçisi olacağız.

Özetle bugün kim ne derse desin fiyatla ilgili yapılan tüm açıklamalar tam da tarım tekellerinin istediği bir durum olur. Biz tarımımızı birlik ve kooperatifler üzerinden yönetemediğimiz sürece asla hak ettiği değeri bulamayacaktır. Birlik ve kooperatiflerle ilgili yasal düzenleme ivedilikle yapılmalıdır.

TMO derhal Tarım Bakanı Sayın Pakdemirli’nin çalıştayda söylediği gibi 28 TL’den fındık alımına başlamalı, alımla ilgili kaynak aktarımını ve alım programını bugünden tezi yok açıklamalıdır.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AhmetAhmet Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

O fiyatdan dolayı değil rekolte artacağı için 2 atına çıkaracağız diyor. TMO fındık almayacak Fiskobirlik alacak

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

O fiyatdan dolay&#305 de&#287il rekolte artaca&#287&#305 i&#231in 2 at&#305na &#231&#305karaca&#287&#305z diyor. TMO f&#305nd&#305k almayacak Fiskobirlik alacak

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

O fiyatdan dolayı değil rekolte artacağı için 2 atına çıkaracağız diyor. TMO fındık almayacak Fiskobirlik alacak