fbpx
Fındık TMO da Fındık Alımı !

TMO da Fındık Alımı !

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, fındık müdahale alımlarına başlıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada,

TMO, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılarak, depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kabuklu fındık alımlarına başlayacak.

Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamış olan Toprak Mahsulleri Ofisi, yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite kabuklu fındıkları 17,00 TL/kg, Levant kalite kabuklu fındıkları 16,50 TL/kg, Sivri kalite fındıkları ise 15,50 TL/kg fiyattan satın alacak” denildi.

Açıklama şu şekilde devam etti : “TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen şartlara uygun şekilde hazırlayarak alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, rutubet oranı yüzde 6’ya kadar. Buruşuk iç fındık oranı yüzde 10’a kadar, Çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı.

Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) yüzde 0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacak. 2019 yılı mahsulü fındıklar satın alınacak olup eski yıl mahsulü ürünler kesinlikle satın alınmayacak.

Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, il/ilçe tarım ve orman müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz ediyor.

Ürün bedeli ödemeleri en geç 20 gün içerisinde yapılacak. Üreticilerimiz randevularını 19/08/2019 tarihinden itibaren internet üzerinden http:\\www.tmo.gov.tr veya http:\\randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabileceklerdir.” denildi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir