Pazartesi, Ekim 18, 2021
8.4 C
Istanbul

TMO Alım Şartlarını Güncelliyor Mu?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO’nun alım koşul ve şartlarını güncellemesini istedi.

Google News

Son Dakika

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni hasat sezonu öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması dört gözle beklenen fındık taban fiyatı öncesi, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım koşul ve şartlarını güncelleyerek belirlemesi gerektiğini bildirdi.

TMO VAZGEÇİLMEZ BİR GÖREV YAPIYOR

Karan yaptığı açıklamada, TMO’nun fındık taban fiyatı açıklandıktan sonra yarın alım yapacak şekilde hazır olması gerektiğini dile getirdi. Fındıkta TMO’nun regülasyon görevi görerek, artık vazgeçilmez bir aktör hale geldiğine dikkat çeken Karan, geçen sezon çok iş düşmeyen TMO’ya bu sezon büyük iş düşmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

ALIM MERKEZLERİNİ ARTIRMALI

Karan, bu yıl bereketli ve kazançlı bir sezon beklediklerini belirterek, “TMO 2021 yılı fındık alım kampanyasıyla ilgili hazırlıklarını bugünden yaparak, alım kriter ve şartlarını üretici lehine güncelleyerek belirlemelidir. Ayrıca bu yıl geçen yıla oranla yüksek rekolte miktarı göz önünde bulundurularak, alım merkezlerinin sayıları da artırılmalıdır. TMO’nun bugünden alacağı karar ve kriterler fındık üreticisinin lehine olacaktır.” açıklamalarıyla konuşmasını bitirdi.

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Giresun lu Fındıkçı
Giresun lu Fındıkçı
6 Ağustos 2021 19:41

Tmo Giresun Merkez de son 2 yıldır Dönüm başına 65 kg ürün alımı yapıyor, kota uygulaması kaldırılsın. Olmuyorsa da, örneğin Güce ye 110 kg kota veriyor ise merkezde bu 150 kg olsun, üretime göre belirlesin, adaletli olsun. Ayrıca geçen sezon fındığın yüzde 1 i TMO ya verilmiş, vatandaş TMO yu tercih etmemiş, bunu da devlet büyüklerimiz bir düşünsün. Fındığın yüzde 1 ini alarak neyi regüle edebilirsin, üretici herşeyin farkında, maliyetlerimiz çok arttı, bu sezon açıklanacak fiyat 50 randıman için 3.2 doların altında olmasın, bu fiyat yılların standart fiyatı kimse hakkı olmayan birşeyi istemiyor, hele de toprakla uğraşan çiftçi emeksiz yemeyi zaten sindiremez. Lütfen, Çiftçiyi küstürmeyin. Saygılar.

Benzer Haberler