fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Tesla’nın Direksiyonsuz ve Pedalsız Otomobil Üretecek

Google News

Son Dakika

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, otomotiv endüstrisinde inkilap olacak bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Fransızların ekonomi yayını Capital’de, Tesla’nın Model 2 adlı modelinde direksiyon ve pedal olmayabilir. Geçen yıl, Tesla Battery Day sırasında, 25 bin dolara satılacak tamamen otonom bir elektrikli otomobilin yakında üretileceğini açıklamıştı. Böyle bir fiyat, sadece yüzde elli düşürülmüş maliyetle üretilen Tesla aküleri sayesinde elde edilebilir olacaktı.

Şimdiden “Model 2” olarak anılan araç, bütün dünyaya ihraç edilmeden ilkin Çin’in Shanghai kentindeki Gigafactory denen tesiste üretilebilecek. Geçen hafta meydana getirilen bir firma içi görüşmede Elon Musk, gelecek için tasarladığı bu araca ait bazı bilgiler verdi. Söz konusu toplantıda bulunan kişiler, Elon Musk/ın lafı edilen 25 bin dolarlık yeni elektrikli aracının üretimine başlanması için 2023 yılını işaret ettiğini söylemiş oldu.

O tarihe kadarki sürenin, Tesla mühendislerine tamamen otonom bir sürüş sisteminin gerçekleştirilmesi için lüzumlu süreyi oluşturabilmesi olası. Musk’ın toplantıda “hala satacağımız araçlarda bir direksiyon ve pedal bulunsun ister miyiz?” diye ortaya attığı sorunun, “Model 2”de bunların bulunmayacağı anlamına geldiği açıklandı. Öte taraftan direksiyonsuz ve pedalsız elektrikli aracın 400 kilometrelik bir özerk menzili olacağı da bildiriliyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler