Salı, Nisan 20, 2021
8.4 C
Istanbul

Tarımsal desteklerde büyük uçurum!

Tarımsal desteklerde Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki karşılaştırmada ortaya büyük bir uçurum çıktı. Türkiye'de çiftçi, AB ülkelerinden ortalama 4 kat daha az destek alırken, bu oran ülkeler bazında 18 kata kadar çıkıyor.

Google News

Son Dakika

Hükümet, tarımsal desteklerin her yıl arttırıldığını ve bütçeden önemli kaynak ayrıldığını iddia ederken, yapılan bir araştırma Türkiye’de çiftçinin yeterince desteklenmediğini ve Avrupa ülkelerindeki çiftçilerin çok gerisinde kaldığını ortaya koydu. Almanya’daki çiftçi Türkiye’deki çiftçiden 18 kat daha fazla destek alırken bu oran Fransa’da 16.7 kat, Hollanda’da ise 12.3 kat olarak gerçekleşti.

Ülkelerin tarımsal hasıladaki sıralamaları ile çiftçiye verilen destekler karşılaştırıldığında ortaya acı bir tablo çıkıyor. Tarımsal hasılada Türkiye Avrupa’nın birincisi olurken çiftçinin kullandığı desteklerde ise Avrupa’nın çok geri planda kalması, Türkiye’de çiftçinin ne kadar zor şartlarda üretim yaptığını gözler önüne serdi. AB ülkelerinde çiftçiler, Türkiye’deki çiftçiden ortalama 4 kat daha fazla desteklenirken, bu oran Almanya’da 18.4’e, Fransa’da 16.7’ye, Hollanda’da 12.3’e ve İtalya’da ise 4.1 kata kadar çıkıyor.

Ziraat Mühendisi ve Tarım Politikaları Uzmanı Ergin Kahveci, tarımsal destekler konusunda yaptığı bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de tarımsal desteklerin yeterli olup olmadığı sürekli tartışma konusu olurken, Kahveci’nin tarımsal destekler konusunda Türkiye’deki çiftçi ile AB ülkelerindeki çiftçileri karşılaştırıldığında ortaya acı bir tabloyu çıkarttı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler