Tarım Aracılarına Eğitim Veriliyor, Tek Tek Kayıt Yapılıyor

0
0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın destek verdiği, 2017 yılında Ordu, Düzce ve Sakarya illerinde yürütülen “Tarım Aracılarının Kayıt Altına Alınması ve Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Projesi” ile Tarım İş Aracıları belirlenerek eğitim verildi. Fındık toplanması için mevsimlik işçiler geliyor. Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen bu işçilerin organize edilmesi için çalışan Tarım İş Aracılarına eğitim verildi.

Gerçekleştirilen bu eğitim, Ordu’da faaliyet gösteren Pikolo Derneği tarafından yürütülüyor. Bu eğitim ile birlikte Şanlıurfa ve Mardin’de 77 dayıbaşına, tarımda iş sağlığı güvenliği, çocuk işçiliği ve istihdam koşulları konuları hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu illere bağlı İşkur müdürlüklerinin de desteği olan bu proje kapsamında ki eğitim sonunda 77 dayıbaşından 72’si sertifikalarnı almaya hak kazanarak eğitimini bitirdi.

Yapılan bu proje ile, çocuk işçiliğinin sonlandırılması ve mevsimlik tarım işçilerinin koşullarının iyileştirilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Bu konuda açıklamada bulunan Proje koordinatörü Ömer Dede bu projenin bir çok açıdan örnek olacağını ve tarım aracılarının mevzuat doğrultusunda çalışması ile birlikte bazı sorunların da ortadan kalkacağını belirtti.

Dede konuşmasını sürdürerek, bu mevzuata uymayanların bazı cezalarla karşılaşacağını belirtip, “Tarım iş aracılığı yapan kişilerin en yakın İşkur müdürlüklerine müracaat ederek, gerekli belgeleri almaları önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu. Özellikle altını çiziği bu cümlesinden sonra, sertifika alan 72 dayıbaşının bölgelerinde yaklaşık 30 bin tarım işçisi ve yine yaklaşık 2 bin çocuğu temsil ettiklerini ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz