fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Talep Krizi Tedirginliği

Talep Krizi Tedirginliği

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı İlyas Edip Sevinç, korona virüs salgını sebebiyle fındıkta talep sorunu oluştuğunu ve talep krizi çıkması ihtimalinden tedirginlik duyduklarını ifade etti.
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı İlyas Edip Sevinç, 1 Eylül 2019 tarihinde başlayıp 31 Ağustos 2020’de biten ihracat sezonunda 343 bin 561 ton iç fındık ihraç edilerek, miktar bakımından Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkıldığını ve yeni bir rekor kırıldığını açıkladı. Bu ihracat karşılığında ülkeye 2 milyar 312 milyon 45 bin 738 dolar döviz girdisi sağlandığını söyleyen Sevinç, korona virüs salgını ve global ölçekte beklenen daralma sebebiyle ihracatçıların endişeli olduğunu dile getirdi. Sevinç, “Fındık ihracatçıları olarak rekor üstüne rekor kırmanın mutluluğunu yaşarken, önümüzdeki dönemde kuvvetle muhtemel Covid-19 ikinci dalgası nedeniyle global ölçekte beklenen daralmanın, içinde bulunduğumuz sezonda talep krizi olarak karşımıza çıkması ihtimalinden de bir o kadar tedirginlik duyduğumuzu ifade etmek isterim. Zira talepte yaşanabilecek bir azalma hem üreticilerimiz hem de ihracatçılarımız aleyhine sonuçlar doğurabilecek nitelikteki gelişmelerdir.” şeklinde konuştu.

“Politikaların İhracat Odaklı Olmasına Öncelik Verilmelidir”

Bu sene adına ihracatçıların kendilerine hedef koymakta güçlük çektiklerine vurgu yapan Sevinç, “Bilindiği üzere, genel ihracatımız içerisinde 2.2 milyar dolar ile küçük bir paya sahip gibi görünmekte olsa da, her fırsatta öne çıkardığımız gibi sıfıra yakın ithal girdi içerdiği dikkate alındığında fındık ihracatı net döviz girdisi bakımından ülkemiz genel ihracatı içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Esasen, pandemi şartlarının gölgesi altında geçen 2020 yılı ilk 8 ayındaki Türkiye genel ihracatı içerisinde, tüm sektörleri geride bırakarak, döviz bazında ihracatını en çok artıran sektörün fındık ve mamulleri sektörü olması ve cari açığımızın finanse edilmesine doğrudan sağladığı katkı sektörün önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu bağlamda fındık sanayici/ihracatçısına düşen görev; ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artırılmasını sağlamak iken, üreticilerimize düşen görev; global tüketim için ihtiyaç duyulan miktarda kaliteli fındıkların Türkiye orjinli fındıklarla karşılanmasına imkan verecek şekilde kalite ve verimi artırmak, devletimize düşen görev ise fındığın %90’a yakın kısmının ihraç edilmekte olduğunu hiç hatırdan çıkarmadan, dünya fındık piyasaları ve ikame ürün piyasalarını değerlendirmek suretiyle alınacak kararların ve uygulanacak politikaların ihracat odaklı olmasına öncelik vermektir.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

9 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İmdat
İmdat
4 Eylül 2020 18:24

Bizde bekliyorduk fındık fiyatları iyi gidiyor ne zaman takoz koyacaklar diye üretici acil paraya ihtiyacı olan fındığını sattı bundan sonra bir süre pazara fındım indirmeyin pandemi süresinde daralma olduda bu kadar ihracatı nasıl yaptınız. Pandemi sürecinde daha çok tüketiliyor hastalığa direnç kazandırıyor. Milletin emeğine göz dikmeyin.

Yalcin
Yalcin
4 Eylül 2020 15:00

Serbest piyasaya müdahale değil mi?
Fındık fiyatları tepe taklak aşağı inerse sorumlusu bu değil mi?
Utanmadan sırıtıyor.

İsa pala
İsa pala
4 Eylül 2020 06:24

ALLAH bu ve bunun gibilerini İSLAH etsin şimdi daha ihracat sezonunun başındayken bu açıklamalara ne gerek var piyasada panik havası oluşturup çiftçinin fındığın ucuza kapatmaya çalışmanın ne anlamı var. Haysiyetsiz kimin uşağı olduğunu biz biliyoruz seni halen orada tutan yetkililere sesleniyorum bunu derhal azledin.

Ömer Rıza Nakipoğlu
Ömer Rıza Nakipoğlu
Reply to  İsa pala
4 Eylül 2020 12:14

Rezalet. Emeğe saygısızlık. Daha Haziran ayında 27₺ den ürün bulamazken habere bak.

Nusret Göç
3 Eylül 2020 22:52

Yavsak bunlar yavsak

Muhammed Ali Çelenk
3 Eylül 2020 21:44

Allah o kadar net bi çizgi çizmiş ki kim hain kim değil hemen belli oluyor 🇹🇷

Mustafa Özkan Can
3 Eylül 2020 21:27

Yemezler kardeş

Mehmet Aydın
3 Eylül 2020 18:02

Kriz çığırtganlığı yaparak üreticinin elinde olan fındığı ucuza kapatmanın hesabını yapıyorlar.

Naim
Naim
3 Eylül 2020 18:48

Bu adamın daha hiç olumlu konuştuğunu hatırlamıyorum kimin hesabına çalışıyor belli değil.idtiyorki çiftçi malını ucuza versin.17 ye versin bak ozaman covit movit kaliyormu. Kendisine soruyorum geçen yıl covit yokmuyduda ihracat rekoru kirdiniz. İnin artık çiftçinin sırtından.yrmiyoruz bunları bilin artık çok komik oluyorsunuz.