Siyanürle Altın Ararken Fındığı Zehirliyorlar

2
5

Ordu’da altın arayışında siyanür kullanılmasına vatandaştan tepki geldi. Ordu ilinin Fatsa kazasında Bir şirketin siyanürle altın çıkardığı iddia edildi. Fatsa ilçesinin Yukarı Bahçeler Mahallesinde yaşayan vatandaş bu durumu oldukça tepkili karşıladı.

Mahallede başlatılan altın çıkarma işlemi 2014 yılında bir şirket tarafından başlatıldı. Yaklaşık 100 dönümlük bir alanda ağaçlar kesilerek saha çalışmaları tamamlandı. Civarda yaşayan vatandaşın itirazları o süreç boyunca devam etti. Siyanür ile altın çıkarma işlemi yapıldığı iddiasına tepkiler büyüdü.

Vatandaş kendilerini de etkileyen durumla ilgili konuşma yaptılar. Vatandaşlardan biri olan Cevat Atar, kendi bahçesine giden yolun, bilgisi dışında kapatıldığını söyleyerek,  “Bahçe ve Erenyurt mahallesine bağlı yolumuz kapandı. Başka bir yerden verildi yol fakat oranında yapılan çalışmalarla kapanması söz konusu. Devletimiz buraya yol açtı ama burayı maalesef kapattılar. Tapusu üzerime olan 23 dönüm yeri kendimiz şu an kullanamıyoruz. Yetkililere sesleniyorum: Bir an önce bu sorunumuza el atsınlar. Şirket yapsın çalışmalarını ama bizleri de mağdur etmesin” şeklinde konuştu. Açıklamalara devam eden vatandaşlardan bazıları söz almaya devam etti. Sorunlarını dile getirmeye çalışan vatandaşlardan biri olan Derelerin Kardeşliği Platformu üyesi Resul Şahin ise “Mahalleli, ilk yapmış oldukları toplantıda tam olarak bilgilendirmediler. Yapılan vahşi çalışma ile ormanlar burada katledilmiştir. Siyanürlü üretime buradaki vatandaşlar ile birlikte karşıyız. Bal ve fındık üretiminin yoğun olduğu bölgede siyanürle altın çıkarılması bizleri endişe veriyor. Kim alacak bu yörede yetişen bal ve fındığımızı. Bizler madene karşı değiliz, bizler siyanürle altın çıkarılmasına karşıyız. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde siyanür kullanılmamaktadır. Aynı yöntemi burada da kullansınlar” açıklamalarında bulundu. Bölgede ürettikleri ürünlerin etkilenebileceğini ve bu durumun bölge ekonomisini ve sağlığı etkileyebileceğinden bahsetti.

Durumun yaratabileceği sonuçlar bölge halkını oldukça endişelendiriyor. Bu durum yeni sezonda yetiştirilecek ürünlerin geleceğini de etkileyebilir. Durumla ilgili konuşan Platform Yürütme Kurulu üyesi Osman Güvenalp de “Bölgede yağacak aşırı yağmur sonucunda oluşacak heyelanlar neticesinde, siyanürle dolu olan dolgu toprak üzerine kurulan havuzun her an patlayacağı kaygısıyla burada yaşıyoruz. Birkaç kez patladığını duyduk fakat belgeli olmadığı için gerçek ortaya çıkmadı. Tüm canlılar bu durumdan etkilendi. Köylülerin yolu kapatılmış fakat ses çıkaramıyorlar. Orman bitiyor, her şey bitiyor” dedi.

 

2 YORUMLAR

  1. Evet burası turkiye elektirigi kulanırsın hese baraja karşı cıkarsı kendi uretigin fındıgı kendi korparatifini kurup satmasın ulkenin altındaki madenin cıkarılmasına karşı cıkarsın ondan sonrada ben işsizim diye bagırırsın al sana adam acaba biz nerede yaşıyoruz sizce

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz