fbpx
Pazartesi, Ocak 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Sıcaklık Rekorlarının Fındığa Etkisi

Google News

Son Dakika

Ayasofya Çayı Geliyor!

ÇAYKUR, İstanbul Sarıyer'de açılan özel çay satış mağazasında, elek altı olarak bilinen en özel çaylardan hazırlanan 'Ayasofya' isimli çay...

Vakıfbank’tan Üretime Destek!

Vakıfbank, yerli üretimi desteklemek ve istihdamı korumak amacıyla başta imalat sanayisinde faaliyet gösteren firmalar ile ihracatçı firmalara yönelik 40...

Giresun’da Fındık Fiyatı Sabitlendi!

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, serbest piyasada fındık fiyatının 23,50 liradan satış gördüğünü söyledi.Bölük'ün yaptığı açıklamaya...

Dünyanın birçok yerinden bilim adamları 2020 yılının yüksek hava sıcaklıklarla geçecek bir yıl olacağında hem fikir. Öyle ki, bu yıl tarihin en sıcak yılı olmasının yüksek ihtimal olduğu, öyle olmasa da en sıcak 5 yıldan biri olacağının kesin olduğu fikrindeler.

Yukarıdaki görüşü destekler şekilde Ordu’da Cumartesi günü son 40 yılın Mayıs ayı sıcaklık rekoru 33,7 santigrat derece ile kırıldı. Kentte 1980 yılında 31,4 derece olarak önceki en yüksek sıcaklık kayıtlara geçmişti. Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçelerinde ise son 10 yılın en yüksek sıcaklığına ulaşıldığı öğrenildi.

Sıcak Hava Dalgası Ülkeyi Etkisine Aldı

Türkiye’de perşembe gününden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları etkili oluyor. Buna bağlı olarak hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde seyrediyor. Ordu Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre; Altınordu ilçesinde cumartesi günü en yüksek sıcaklık 33,7 derece ölçüldü. Meteorolojinin kayıtlarına göre mayıs ayı sıcaklık rekoru 1980 yılında 31,4 derece ile kırılmıştı.

Fatsa Çok Daha Sıcak

Kentin en kalabalık nüfusuna sahil diğer ilçeleri olan Fatsa ve Ünye ilçelerinde de son 10 yılın sıcaklık rekorunun kırıldığı ifade edildi. Fatsa’da hava sıcaklıkları 34,7 dereyi, Ünye’de ise termometreler 30,4’ü gösterdi. Bu iki ilçede en yüksek sıcaklık en son 2010 yılında 32,9 ile 30 dereceyi gösterdiği bildirildi.

Yüksek Sıcaklıkların Fındığa Etkisi

Uzmanlar aşırı hava sıcaklıkların birçok tarımsal ürün gibi fındığı da etkileyeceğini bildiriyorlar. Ancak, şu anda kuraklık oluşturacak ve fındık dallarında ya da yapraklarında kavrulmaya neden olacak bir durum söz konusu değil. Uzun süre gerçekleşecek bir sıcak hava dalgasının bu tarz bir duruma sebep olabilir. Ancak, Meteoroloji kaynaklarından aldığımız bilgilere göre Perşembe gününden itibaren yağışlı hava dalgası Batı Karadeniz’de etkisini gösterecek, Cuma gününden itibarense Orta ve Doğu Karadeniz’de bu hava dalgası ile karşılaşılacak.

Özellikle Güney Doğu, Ege ve Akdeniz Bölgelerimizde sulamalı tarımla birlikte birçok alan tarıma açılabildi. Karadeniz Bölgesindeki fındık üreticileri bu yönden şanslı durumdalar. Hem fındık aşırı su gerektiren bir ürün değil hem de bölge yeterli yağış ve ılıman hava koşullarına sahip. Ancak, bu durum değişiyor gibi… Küresel iklim değişikliğinin etkileri böyle devam ettikçe fındık üreticileri olarak bizler de sulamaya ihtiyaç duyabilir ve yakın gelecekte çok farklı bir fındık üretim sürecine tanıklık edebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler