fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Serbest Piyasanın Fiyatını Üretici Belirleyecek

Serbest Piyasanın Fiyatını Üretici Belirleyecek

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada 21.50 TL seviyesinde seyreden fındık fiyatları hakkında konuşarak hiçbir üreticinin devletin açıkladığı fiyatın altında fındık satmasını istemediklerini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilere TMO’nun altındaki fiyattan fındık satmaması çağrısında bulundu. TMO’nun fiyatının taban fiyat olduğunu ifade eden Soydan, “Üreticilerimiz için 50 kuruşluk fark bile çok önemlidir. Şu anda TMO’da fındık fiyatları 22 lirayken, serbest piyasada fındık fiyatları 21 lira ile 21 lira 50 kuruş arasında işlem görüyor. TMO’nun açıkladığı fiyat fındıkta tavan değil, taban fiyattır. Bu fiyatın altında fındığın değer bulmasını biz kabul etmiyoruz. Paraya ihtiyacı olan üreticilerimiz panik yapmadan ihtiyacı kadarını satsın ki, fındık fiyatı daha da aşağıya düşmesin. Fındığını TMO şartlarına göre hazırlayarak devlete teslim etsin. Hiçbir üreticimiz TMO’nun fiyatının altında ürününü satmasın.” dedi.

“Kimse Hakkının Yenilmesine Göz Yummasın”

Serbest piyasa fiyatını üreticilerin belirleyeceğine vurgu yapan Soydan, “Üreticilerimiz serbest piyasada fiyatların aşağıya düşmesi halinde TMO’nun kapısına gitsin. Kimse emeğinin sömürülmesine, hakkının yenilmesine göz yummasın. Eğer üretici fındığına sahip çıkarsa serbest piyasada fiyatlar artacaktır. Şu an görüyoruz ki, pazara geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bir fındık inişi yok. Piyasa dengeli bir şekilde devam ediyor. Şu an fındığı satmak zorunda olan vatandaşlarımız mahsulünü pazara indirdi. Ben üreticilerimizin sabırlı olması halinde fiyatların daha da artacağını düşünüyorum. Fındıkta kontrol artık üreticinin elinde. Üreticilerimiz serbest piyasanın fiyatını belirleyecek.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

10 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Adem Nami Boz
Adem Nami Boz
6 Eylül 2020 22:45

fındık üreticileri kardeşlerim, lütfen fındığınızı emanete veripte piyasayı yatay hale getirmeyin. Arz talep üzerine kurulu düzeni bozmayın. saygılarımla.

Aksaklı Ali Özyılmaz
5 Eylül 2020 06:20

Yillardır insan kani yiyenler yedirenler bundan sonra …imi yersiniz.

Kadir Özyurt
4 Eylül 2020 22:22

Bunlar konuşmasa olmaz bunlar kimin i. Acaba

Süzer Hüseyin
4 Eylül 2020 21:25

Konuşmadan durabilseniz, susabilmeyi deneyebilseniz piyasa kendiliğinde oluşur.
Konuşmak zorundamısınız,sizi kimler zorluyor.

Yaşlıkurt Tataryalçın
4 Eylül 2020 21:16

Helal Sezai bey 👍👍

Sezayi Kaya
4 Eylül 2020 19:47

Siz bişeye sahip çıkmayın. ..Üretici ahmet. .Mehmet emine Fadime bu işi halleder siz serin klimanın altında oturun

Emrah Kılıçarslan
4 Eylül 2020 19:04

Iyi ki sizin zihniyetin eline kalmadi bu millet

Ahmet Şaşmaz
4 Eylül 2020 18:17

Bu zihniyet öldü hiç bir zaman üretici fiyat belirleyemez tmo 25 deseydi tüccar 24 alacaktı

Osman Şahin
Reply to  Ahmet Şaşmaz
4 Eylül 2020 19:27

Ahmet Şaşmaz bundan sonraki fiyat seyri arz talep dengesine göre olacaktır.Baskan onu demek istemiştir.üretici ihtiyacı kadar satarsa piyasa şişmez bu da talebi artırır.

Ahmet Şaşmaz
Reply to  Ahmet Şaşmaz
4 Eylül 2020 19:40

Arz talep iki dengeli gurup halinde olur burda belirleyici tmodur ihtiyaçları ve borçları söyleyen yok