fbpx
Cuma, Eylül 24, 2021
8.4 C
Istanbul

Rekor kırıldı! 1 dönümden 400 kg fındık alındı!

Ordu da fındık üreticilerini sevindiren bir gelişme yaşandı. Fındıktan alınan verimi arttırmak için başlatılan örnek bahçeler uygulamasında Mehmet Ak isimli fındık üreticisi 1 dönümden 400 kg fındık almayı başardı.

Google News

Son Dakika

Ordu da fındık üreticilerini sevindiren bir gelişme yaşandı. Fındıktan alınan verimi arttırmak için başlatılan örnek bahçeler uygulamasında Mehmet Ak isimli fındık üreticisi 1 dönümden 400 kg fındık almayı başardı.

Fındıktan daha fazla verim almak ve fındığın kalitesini artırmak için başlatılan örnek bahçeler uygulamasının meyveleri alınmaya başlandı. 2014 yılında başlatılan “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçeler Oluşturulması Projeleri” Ordu genelinde 3 bin bahçeye yayıldı. Proje ile birlikte bahçelerden dekar başına ortalama en az 100 kilogram verim alınması planlandı. Ancak bu verim bazı bahçelerde 300, bazılarında 400 kilograma kadar ulaştı.

“ÖRNEK BAHÇELER ORDU EKONOMİSİNE 120 MİLYON TL KATKI SAĞLADI”

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, örnek bahçelerde ciddi verim ve kalite artışı sağlandığını belirtti. Konuyla ilgili Yılmaz şu ifadeleri kullandı, “Bazı örnek bahçelerimizde verim dekara 300 kilograma kadar çıktı, sulama tesisi kurabildiğimiz bahçelerimizde ise 400 kilograma kadar ulaştı. Bu, çok ciddi bir artış demek” Yılmaz, örnek bahçelerdeki verim ve kalite artışıyla il ekonomisine yaklaşık 120 milyon lira ilave katkı sağlandığına dikkati çekti. Örnek bahçelerden toplanan fındığın kalitesinin de arttığını belirten Yılmaz, “Bu bahçelerde elde edilen ürünün pazardaki randımanı 58’e kadar çıktı. Bu, üretici fındığını daha yüksek fiyattan satıyor anlamına gelmektedir. Bölgemizde projenin uygulanmadığı bahçelerimizdeki ortalama randıman ise 50-54 civarında.”

 “ÖRNEK BAHÇE OLUŞTURMAK ZOR DEĞİL”

Yılmaz, örnek bahçe sayısının artırılacağını ifade ederek, “İnşallah ilimiz Ordu’da fındığın ekonomiye katkısını çok daha iyi yerlere taşıyacağız. Bu konuda kesinlikle kararlıyız.” dedi. Proje hakkında konuşan Yılmaz, “Bu çalışmalar zor değil. Herkesin bahçesinde rahatlıkla yapabileceği çalışmalar. Sadece üreticilerin bu noktada bizimle birlikte hareket etmesi gerekiyor. Sürekli bilgi alıp bahçesinde doğru teknikleri uygulaması gerekiyor. Üretici bahçesinin verim ve kalitesinin artmasını istiyorsa mutlaka tarım teşkilatına uğrayacak” diye konuştu.

Yılmaz, örnek bahçelerde budama, zirai mücadele, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ile sulama tekniklerinin uygulandığını, bunların uzman ekiplerin gözetiminde yapıldığını anlattı. Üreticilerin erken hasattan özellikle kaçınmalarını isteyen Yılmaz, erken hasadın verim ve kalite kaybına neden olduğunu, geç toplanan bahçelerde ise kalitenin daha iyi olduğunu kaydetti.

“DAHA ÖNCE 150 KİLOGRAM CİVARI VERİM ALIYORDUM”

Perşembe ilçesine bağlı Doğan Mahallesi’nde fındık yetiştiren Mehmet Zafer Ak da bir dekar arazide örnek bahçe oluşturduklarını belirterek, her geçen yıl daha verimli ve kaliteli ürün aldığını söyledi. Bütün teknikleri, uzmanların söylediği gibi uyguladığını belirten Ak, “Bugün bir dekardan 400 kilogram fındık alıyorum. Daha önce bu bahçeden 150 kilogram civarı verim alıyordum. Aynı zamanda kalite de arttı. Projeyi uyguladığım için çok mutluyum. Tüm üreticilere aynı teknikleri bahçelerinde uygulamalarını öneriyorum.” dedi.

 

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Asap
Asap
12 Eylül 2021 22:52

Yalaninin amk koyum

Benzer Haberler