Proje Kapsamında 13 Örnek Bahçe Bakım Altında

0
0

Fındık üretimi yapılırken teknik ve kültürel uygulamaların gerekli şekilde ve gerekli zamanlarda yerine getirilmesinin verim ve kaliteyi artırdığı açıklandı.

Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, geçen sene hayata geçirilen “Budama Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında farklı birçok çalışma yapıldığı hatırlatıldı. Bahsi geçen proje kapsamında verim ve kalitenin arttırılması açısından yapılan çalışmalara değinilen bu açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Fındık üretimi yapılmakta olan ilçelerimizde kurulan 13 adet örnek bahçede bizzat proje ekibi kontrolüyle örnek çiftçilerin marifeti  ile, analize dayalı ve tekniğine uygun gübreleme, budama ve dip sürgün kontrolü, külleme, bakteriyel yanıklık, dalkıran, fındık kurdu, yabancı ot gibi zararlılarla mücadele uygulamaları gerçekleştirilerek fındık üreticilerinin görmeleri ve gözlem yapmalarına olanak sağlanır. Bu örnek bahçelerde iyi budama, besleme ve zararlı etmenlerle mücadele edilmesi sonucunda, bitki sağlığının ve gelişiminin iyiye gittiği, iyi bir hava sirkülasyonu sağlanması sonucunda da külleme, bakteriyel yanıklık hastalıklarının şiddetinde azalma olduğu ve buna bağlı olarak daha az sayıda ilaçlama gerektiği görüldü. Ayrıca kurak bir dönem geçirilmesine rağmen, sulama yapılamayan bahçelerde meyve dökülmelerinin çok az olduğu, meyve iç dolgunluğunun yeterli, randımanın ve verimin iyi olduğu görüldü. İlimizin fındık yetiştiriciliği yapılmakta olan İlçelerinde budama ve gübreleme teknikleri, külleme hastalığı ve yeşil kokarca ile mücadele, diğer zararlılar ile mücadele konularında üreticilere yönelik eğitimler devam ettirilmekte olup, ilimiz fındık verimi ve kalitesinin daha da artırılması yönünde ki çalışmalar devam etmektedir.”

Fındık bahçelerinde bakım ve besleme işlemlerinin zamanında ve tekniğine uygun yapılmasının gerektiği anımsatılan açıklamada, fındık hasadının ve de kurutma işlemlerinin tamamlandığı bugünlerde zamanı çok geçirmeden bahçede bakım işlemlerine bir an önce başlanması gerektiği savundu. Samsun’da 934 bin dekar alanda üretimi yapılmakta olan fındıkla ilgili uygulanan projelerle eğitim ve yayım çalışmalarının sürdüğü belirtilerek fındık veriminin yükseltilip maliyetlerin düşürülmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığına dikkat çekildi.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 0 tepki verildi.

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz
Lütfen adınızı giriniz