fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Poyraz: "Üretici Safını Belirlemeli"

Poyraz: “Üretici Safını Belirlemeli”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu 22 TL fındık fiyatının üreticiyi değil, ihracatçıyı memnun ettiğini bildirdi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, açıklanan fındık fiyatını eleştirerek, “Üreticiler bu yılki maliyetin 21.92 TL olduğunu açıkladı. En az da 28.5 TL olmasını istediler. Açıklanan fiyat maliyet olan 22 TL oldu. Cumhurbaşkanı 22 TL’yi açıklarken üreticiler gibi kalem kalem maliyet hesabı yapsaydı da fiyat açıklasaydı, maliyetin ne kadar olduğunu tartışırdık. Ancak tekellerin çıkarına davrandıkları için onları memnun eden fiyatı açıkladı. İktidar, kapitalizmin kurallarını işletiyor ve üreticinin değil alıcıların çıkarını düşünüyor.” dedi.

Üreticinin yanında görünüp tekellere hizmet edenlerin olduğunu söyleyen Poyraz, “Fındık fiyatının 20 TL olmasını isteyenler oldu. Yapılan araştırmada bunların kimler, hangi kuruluşlar olduğu ortaya çıkar. 21 TL isteyen genel başkan da oldu. Bunlar üretici adına konuşur gibi yapıp iktidara ve tekellere hizmet edenlerdir. Açıklanan 22 TL’den memnuniyeti dillendirmeye başlayacaklardır. TMO’nun deposundaki fındığı 24 TL’den almak isteyenlerin başvurularının toplamı depodaki fındığın 10 katından fazla olduğunu düşündüğümüzde fiyatın düşük olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Ayrıca açıklanan fiyat taban değil, tavan fiyattır. TMO sınırsız alım da yapmayacaktır. Sınırlı alım yine tekellerin işine yarar.” ifadelerini kullandı.

“İktidar Üreticileri Yoksullaştırmayı Sürdürüyor”

Ülkenin her tarafından üreticilerin mağdur edildiğini kaydeden Poyraz, “Türkiye artık tarım ülkesi özelliğini yitirdi. Ne varsa dışarıdan alıyoruz. Dışarıda üretilen fındığın azlığına karşın bu avantajı yerli ve yabancı tarım şirketlerinin çıkarı öne çıktığı için kullanamıyoruz. Fındıkta egemen olan Türkiye üretici köylüsü, iktidarın da katkısıyla mağdur edilmeye devam ediliyor. Yaşamın gerçekliği ekonomi ve demokratik haklardır. Algı yaratılarak üreticiler kendi gerçekleriyle yüz yüze gelsin istenmiyor ama gerçek fındık fiyatının düşüklüğüdür. İktidar üreticileri yoksullaştırmayı sürdürüyor.” şeklinde konuştu.

“İktidar Safını Belli Etti”

22 TL’nin yeterli bir fiyat olmadığının altını çizen Poyraz, “Her yıl ihracatçılar ihracattan elde edilen gelirden söz ediyorlar. 2 milyar dolar deniyor. TL olarak hesaplandığında karları sürekli artıyor ancak üreticinin cebine giren olmuyor. Yurt dışı satış oranları da artıyor. Yine de üreticiye pay düşmüyor. İktidar serbest piyasa politikası ve maliyet seviyesindeki fiyat açıklamasıyla safını yeniden belli etti. Sıra üreticide. Üretici de safını belirlemeli, birlik ve beraberliğini güçlendirmelidir. Kapitalizm kuralları gereği iktidar kapitalistlerden yana. Üreticinin kendi çıkarı için örgütlenerek ürününün fiyatını kendisinin belirlemesi gerekiyor. Başkasından beklenen fiyat üreticiyi memnun etmez.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Orhan YAŞA
Orhan YAŞA
29 Temmuz 2020 18:33

Biz safimizı belirledik. Şunu unutmayın ki bizler safimızı kendi çıkarlarımız için değil Ülkemin çıkarına göre belirleriz ve Ölümüne kadar Reis diyoruz. Sizler fındık fiyatina göre safinızı belirleyin. Gecen sene 3 ton bu sene 2 ton Allah bereket versin.