fbpx
Fındık Piyasa Boş Değil! FİSKOBİRLİK de TMO Gibi Devrede !

Piyasa Boş Değil! FİSKOBİRLİK de TMO Gibi Devrede !

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) adına alım yapmasının fındık piyasasına olumlu yansıyacağını açıkladı.

Serbest piyasada 14 liraya kadar düşen fındık fiyatlarına ve piyasadaki tekel hakimiyetine karşı devletin FİSKOBİRLİK kozunu kullandığını bildiren Soydan, üreticilerin TMO’nun yanında FİSKOBİRLİK’i de artık tercih edebileceğini söyledi.

FİSKOBİRLİK’in, TMO’nun alım yapmadığı bölgelerde de fındık alacağını vurgulayan Soydan, konuya ilişkin şu şekilde konuştu:

Fındık fiyatlarının serbest piyasada düşmesi piyasaya olumlu yansımadı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ilçe merkezlerinde fındık alımlarına levant kalite için 16,50 TL’den devam ederken, tekel nedeniyle serbest piyasada fındık fiyatları 14 liradan işlem görüyor.

Serbest piyasanın fiyatları kabul edilebilir değil. Devletimiz de bu düşüşün önüne geçmek için çözüm üretmeye çalışıyor.

Bu kapsamda TMO adına fındık alımları yapması için FİSKOBİRLİK’i piyasaya sürdü. Böylece devletimiz, tekele karşı TMO’nun yanında FİSKOBİRLİK kozunu da kullanmış oldu. Fındıktaki tekelin kırılması için önemli bir hamledir.

FİSKOBİRLİK’in devlet adına piyasaya girmesi olumlu olmuştur. Üreticilerimiz fındık satarken TMO ya da serbest piyasaya tercihlerini yaparken artık FİSKOBİRLİK alternatifini de kullanabilecek.

FİSKOBİRLİK, TMO’nun alım yapmadığı yerlerde de fındık alımı yapıyor. Bu nedenle üreticilerin FİSKOBİRLİK’e de ilgi göstereceğine inanıyoruz.

Olumsuz yönde seyreden fiyat şartları bu hamleyle olumlu yöne çevrilecektir. Bizim için TMO’nun fındık alımları ne kadar önemliyse, FİSKOBİRLİK’in de fındık alımı yapması bir o kadar önemlidir. Üreticilerimiz bu sayede bir taraflara mahkum kalmayacaktır.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir