Perinçek: ”Krize korkak bakmayalım”

0
420

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Konferans Salonu’nda, gazeteci yazar Murat Taşkın’ın moderatörlüğünde düzenlenen Ekonomik Kriz ve Çözüm Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “kriz” başlığını altın fırsat diye okuduğunu söyledi.

Perinçek, “Krize, korkarak değil, cesaretle kendimize bir yol bularak çıkacağımız inancıyla bakıyoruz.” dedi.

Krizin içindeki fırsat ve çözümleri görmenin önemli olduğunu belirten Perinçek, “Krize korkarak bakmayalım. Krizin karşısında fazla ezilmeyelim ve moralimiz bozulmasın.” diye konuştu.

Perinçek, geçmişte yaşanan kriz dönemlerine işarette bulunarak, yaşanan bütün bu dönemlerin üstesinden gelindiğini, krizden, ayakta, büyük ataklarla çıkıldığını kaydetti.

Türkiye’nin tarihsel birikimleri hakkında bilgi veren Perinçek, “O nedenle krize, korkarak değil, cesaretle kendimize bir yol bularak çıkacağımız inancıyla bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Perinçek, ülkenin ekonomisi hakkında da değerlendirmede bulunarak, “Ekonomi ne demek, insan ihtiyaçlarını karşılamak. Üreterek karşılayabilirsin. İthal ederek hiçbir şeyi karşılayamazsın. İthal ederek borçlanırsınız, ondan sonra da o borçlanmanın bir sınırı vardır. Çünkü siz ödeme kabiliyetinizi ancak üretimle kazanabilirsiniz.” dedi.

Borcu borçla kapatmanın da bir çıkmaz olduğunu vurgulayan Perinçek, borçlanma ekonomisi hakkında bilgilendirme yaptı.

Perinçek, üretime yarayan, üretimi artıran her şeyin doğru, üretime balta vuran her şeyin ise yanlış olduğunu ifade ederek, krizden üretimi artırmak dışında bir çözümle çıkmanın mümkün olmadığını söyledi.

İhracat için üretim odaklı düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Perinçek, şunları söyledi:

“İhracat yapmak için üretim yapmamız lazım. Fındığı üç kat artırırsak fındık ihracatını artırabiliriz. Öyleyse biz ihracata kafayı takmak değil, üretime kafayı takacağız ki ihracatımızı büyütelim, dış ödemeler dengemizi dengeli bir hale getirelim. En temel mesele bu. İkincisi ise tarımımızı destekleyeceğiz.”

Perinçek, üretim odaklı ekonomi modeli, karma ekonomi ve ekonomiyle güvenlik açısından denge hakkında da açıklamalarda bulundu.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan da Türkiye’deki ekonominin eğitim, üretim ve ihracat olmak üzere üç ana başlıkta yorumlanması gerektiğini anlattı.

Türkiye’nin dış borç stoku, mali koşulları ve ihracat rakamları hakkında bilgi veren Gürdoğan, ekonominin yeniden çıkışa geçmesi için eğitim, üretim ve ihracat alanında yapılması gerekenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı ve TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk de Türkiye’nin fındık, üzüm, kayısı gibi kendine has tarımsal ürünlerinin daha iyi noktaya taşınması gerektiğini vurguladı.

Üretimin önemli olduğunu işaret eden Arslantürk, “Bugüne kadar daha iyisine ulaşmak için çaba ve gayret içerisinde olduk ve bununla ilgili de çok çalışacağız, çok üreteceğiz, çok satacağız ve biz kazanacağız dedik.” ifadelerine yer verdi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir