fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Ordu'nun Fındık Projesi Sonuçlandı

Ordu’nun Fındık Projesi Sonuçlandı

Ordu Ticaret Borsası tarafından hazırlanmış olan, fındığın verimliliğinin bol olduğu bölgelerde fındık üretim metotlarının gözlemlenerek, iyi uygulamaların yaygınlaşmasına katkı sağlamak, mesleki eğitime yönelik Türkiye, İtalya ve İspanya arasında oluşturulan stratejik bir ortaklık çalışması olan ve proje süresi 2 yıl olan “Fındık Üretiminde Geleneksel ve Modern Uygulamaların İncelenmesi” uygulamalı proje tamamlandı.

Bütçesi 121 bin 980 avro olan, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi (ODÜ) ve Altınordu Ziraat Odası, uluslararası düzeyde de İtalya’dan TUSCIA Üniversitesi ve İspanya’dan IRTA Araştırma Enstitüsü’nün de ortakları arasında olduğu proje için Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toplantı Salonu’ nda  kapanış programı gerçekleştirildi.

Proje sonucunda Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerine çevrilmiş bir kitap basıldığını dile getiren Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, kitabın kısa sürede kamuoyuna sunulacağını belirtti. Kahraman, “Proje kapsamında İspanya, İtalya ve Türkiye ilişkilerindeki yapılan gözlemler ve aynı zamanda uygulamalarında içerisinde bulunacağı kitap, bu projenin hafızası olarak tarihte yer alacaktır dedi. Bunun yanında Ordu Üniversitesi bünyesinde kurduğumuz örnek bir fındık bahçesi de ilerleyen süreçlerde tahsis edilecek bahçeler için bir model olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Kahraman, projedeki temel hedeflerinin, fındıkta kalite ve verimliliğe dikkati çekmek olduğunun altını çizerek, “Bugün bakıldığında fındığın sorunlarından bahsederken konu hep fiyata gelmektedir. Fakat fiyat, birçok sorunun meydana getirdiği bir sonuçtur. Aslında bu sorunların başında kalite ve verimliliği olumsuz etkileyen ve maliyetleri yükselten faktörler gelmektedir.” diyerek görüş ve gözlemlerini dile getirdi.

Programa, Vali Yardımcısı Ahmet Arık, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Altınordu Zİraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, TUSCIA Üniversitesi’nden Dr. Valerio Cristofori, IRTA Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Merce Rovira ile birlikte akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan
29 Eylül 2018 11:30

Beyler ben samsun çarşamba da bir fındık cofcisiyim her yıl altı tonla sekiz ton arasında fındık üretiyorum geçen yıl maliyeti altı milyon dediniz Şaban fiyat yedi lira acikladiniz bu demektki tonda bir milyar cifciye yeter sekiz tonda sekiz milyar yapar yılda aylık 750tl yapar bu paraya çiftçi ne yer ne içer hiç düşündünüz mü bu yıl dört ton oldu bu yılda 48milyar yediyor maliyeti43milyar oldu o koltuklarda oturun kalan parayı size vercem kusura başında bizim çiftçimize hak bu ha siz dersiniz ki biz açıkladıktan bizimle alakası yok bizler Sisi sizlerde onları destekliyor bir söz vardır hay garibe vay garibe gelen gün gor garibe siz ve sizin gibiler helal olsun