Ordu’dan “TMO Serbest Piyasaya Fındık Satmamalıdır” Yorumu

12
5

TMO’nun fındık satışı ile ilgili tepkiler geliyor. Son olarak, Tüm Üretici Köylüler Sendikası TMO’ya sert bir çıkışta bulundu. Fındık satışı ile ilgili olarak, “üreticinin dizine kurşun sıkıyor” yorumunda bulundular.

Geçtiğimiz günlerde TMO’nun fındığı üst fiyattan satması durumunda elde edeceği kardan üreticiye de vermesi konusunda haberlerden bahsedilmişti. Bu konu ile ilgili olarak Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra açıklamalarda bulundu. Sağra konuşmasında, “TMO piyasaya fındık satacakmış. Bizler öncelikle belirtelim ki, piyasaya sunulan 1 kg fındık bile üreticinin dizine sıkılan bir kurşun anlamı taşır. Devlet 10 TL fiyat vererek 2017-2018 sezonunda üreticiyi mağdur etti. Şimdi de 2018-2019 sezonunda tekellerin çıkarına göre davranmaya devam ediyor. Şu kesin ki, TMO serbest piyasaya fındık sattığı an üreticinin idam kararı verilmiş olur. TMO’nun hükümet adına ihracatçılara hizmet eden bir kurum haline geldiğini biliyoruz. Üretici örgütü olma yerine tarım tekellerini rahatlatan bir kurum olma görevini yerine getiriyor. TMO satacağına fındığı kırdırıp iç fındık olarak askeriyede ve okullarda tüketebilir. Üreticiyi desteklemenin biricik koşulu, depodaki fındıkların iç piyasada (tüketiciler) aracılığıyla tüketmektir. TMO’nun serbest piyasaya sürdüğü her fındık, üreticiye mermi olarak geri döner.” dedi.

TMO’nun ihracatçılara çalışır durumda olduğuna değinen Sağra, 10 TL fiyat verilmesi ile birlikte üreticinin devlet tarafından da mağdur edilmiş olduğuna değindi.

Tüm Köy Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara’da konularla ilgili konuşma yaparak değerlendirme de bulundu. Kara, “TMO üretici lehine adım atmak istiyorsa yapacağı iş çok basit. Birinci koşul, aldığı fındığı ihracatçılara kesinlikle satmamasıdır. 10 TL’ye aldığı fındığı 15TL’ye satsa da ve farkı üreticilere ödese de yine üretici zararlı çıkacaktır. Çünkü bu yıl TMO’nun sattığı fındık gelecek yılın fiyatını olumsuz olarak doğrudan etkileyecektir.” açıklamasında bulunarak, TMO’nun ihracatçılarla iş yapması halinde yine zarar görenin üretici olacağını belirtti.

 

 

12 YORUMLAR

  1. Tmo piyasaya fındığı Yüksel fiyatlardan sunması daha avantajlı olur örneğin 15 tl ye verirse serbest piyasa yükselir aslında fındık tmo ya teslim edilmelidir tmo sürekli alım yapmalıdır devlette kazanır çiftçide kazanır

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz