fbpx
Ana Sayfa Eğitim Ödevlerini Tavşan Adasında yaptılar

Ödevlerini Tavşan Adasında yaptılar

Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümünde okuyan bir grup öğrenci ödev olarak Aliağa ilçesinde bulunan Tavşan Adasını seçti. Öğrenciler, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneğinin (ALDER) yardımları ve desteği ile Aliağa açıklarında bulunan adaya giderek tavşanlara yiyecek ve su götürdü ve adada çevre temizliği yaptı.

Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümünde okuyan bir grup öğrenci, ödevlerini Aliağa ilçesinde bulunan Tavşan Adasında yaptı. Öğrenciler, adaya giderek tavşanlara yiyecek ve su götürdü ve adada çevre temizliği yaptı. Öğrencilere adayı gezdirerek, bitki örtüsü ve yaşayan hayvanlar hakkında bilgi veren ALDER Başkanı Naci Biçer, “Adada tavşanların yanı sıra kara kaplumbağası ve nadiren yılana rastlanmaktadır. Klasik Akdeniz bitki örtüsüne hakim olan adaya özgü bir zambak bulunmaktadır. Bu zambağı çok uğraşmamıza rağmen Tavşan Adası dışındaki hiçbir iklim ortamında yetiştiremedik. Bunu adada çoğaltmak için elimizden gelen çabayı harcıyoruz. Adı tavşan ile özdeşleşen Tavşan Adasının tavşanlarla birlikte daha yeşil ve daha temiz olması için var gücümüzle çalışmaktayız” dedi. Daha sonra öğrencilerin çeşitli sorularını yanıtlayan Biçer, öğrencileri Tavşan Adasının yanı sıra bölgedeki Prasa, Hayırsız ve İkiz adalarının etrafından dolaştırarak, hem bu adalar, hem de kıyılardaki tesisler ve gemiler hakkında da bilgiler verdi.

Geziye katılan öğrencilerden Zeynep Çelik, “Bu yılki ’Topluma Hizmet Uygulamaları’ dersi kapsamında birilerine veya bir kuruma yapılan yardım veya sosyal etkinlik gibi konuları ele almaktayız. Biz de düşündük; ağaç dikelim, çöp toplayalım, hayvanlara yardım edelim. Bunun hepsini Tavşan Adasında hep bir arada yapmayı planladık. Başka yerde yapsak; ya ağaç dikecektik, ya çöp toplayacaktık. Biz bu adaya ilk defa geliyoruz. Sağ olsun dernek başkanımız Naci Bey de bize çok yardımcı oldu” diyerek etkinliğe katılmaktan çok mutlu olduklarını ifade etti. Öğrencilerden Ahmet Fırat ise bir arkadaşının ALDER’de gönüllü olarak çalıştığını belirterek “Biz duyumlarımız sonucu öğretmenimize çalışma konusu olarak Tavşan Adasını seçtiğimizi belirtince çok sevinerek bu konuyu kabul etti” diyerek arkadaşları ile birlikte bundan böyle sadece ödev amacıyla değil bir gönüllü olarak Tavşan Adası için çalışacaklarını söyledi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir