fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Ödemeleri 10 Gün İçinde Yapmayı Planlıyoruz"

“Ödemeleri 10 Gün İçinde Yapmayı Planlıyoruz”

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, alınan fındıkların ödemelerinin 10 gün içinde yapılmasının planlandığını ve üreticilerin fındığını teslim ederken TMO’nun alım kriterlerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, kurum olarak fındık alımı için 19 Ağustos’tan itibaren randevu vermeye başladıklarını ve dün itibariyle de alımları başlattıklarını ifade etti. Fındık hasadının ardından üründe kurutulma sürecinin yaşandığını anımsatan Güldal, üreticilerin ürünlerini TMO’ya kurutarak teslim etmesi gerektiğini söyledi.

Güldal, üreticinin fındığındaki rutubet sebebiyle geri dönmesini istemediklerinin altını çizerek, “Üreticilerimizin fındığını teslim ederken TMO’nun ürün alım kriterlerine dikkat etmesi önem taşıyor. Rutubet oranı %6’ya kadar, çürük oranı %3 ve altı, çatlak ve kırık oranı %5 olan fındıklar alınacak. Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri fındıklar tercih edilecek. Buruşuk iç fındık oranı da %10 olacak. Geçmişte olduğu gibi bu yıl da alım kriterlerimiz geçerli. Üreticilerimiz zaten bu kriterlerimizi biliyor. Ürün bedeli ödemelerini 10 gün içinde yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alım kampanyasının ihtiyaç duyulan fındık üretim bölgelerinde süreceğini ve yeni alım noktaları açmaya devam edeceklerinin bilgisini veren Güldal, bu kapsamda 70’e yakın alım merkezi açmayı planladıklarını bildirdi.

“Üreticimizi Yalnız Bırakmayacağız”

Ahmet Güldal, Giresun’da yaşanan sel felaketi sebebiyle duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Fındık üreticilerimizin o bölgelerdeki ürünlerini, hasat tespit sürecinden sonra alacağız. Üreticimizi yalnız bırakmayacağız.” dedi.

Üreticiler de Bu Tedbirlerden Memnun

Güldal, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle alım noktalarında önlem aldıklarının da altını çizerek, bu tedbirlerin hem üreticinin hem de personelin sağlığı için önemli olduğunu söyledi. Fındık getiren üreticilerin maske ve mesafe gibi kurallara dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Güldal, “Üreticilerin, numune analizleri sırasında kendilerine tahsis edilmiş ekrandan bu süreci izleme imkanı olacak. 70 bin üretici bize ürün satacak. Yüzlerce personel değişim alım noktalarında görev yapacak. Hepsinin sağlığı bu süreçte çok önemli. Üreticilerin de bu tedbirlerden memnun olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments