fbpx
Ana Sayfa Fındık Numune Getirmeye Geç Kalmayın

Numune Getirmeye Geç Kalmayın

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, her fındık bahçesinin farklı bir karakteri olduğunu ve bahçelerden daha iyi ürün alabilmek için toprak analizi yaptırılması gerektiğini söyledi.

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, konuyla ilgili yapmış olduğu bilgilendirmede, “Toprak numunesi alarak analiz sonuçlarına göre gereği kadar, ne eksik ne fazlası gübreleme yapılmalıdır. Eğer 3 yıldan fazladır analiz yaptırmadıysanız toprak analizi yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gerek Giresun’da gerek diğer illerimizde standart toprak analizi yapan pek çok laboratuvar mevcut. Fındık Araştırma Enstitüsü bölgenin ilk toprak laboratuvarını kurmuş ve halen çalışmalarına devam ederken gerek ziraat odaları, gerek Fiskobirlik vb.nin de toprak laboratuvarı kurarak üreticilere hizmet etmeleri çok güzel. Bilinmelidir ki bu laboratuvarlar her yıl Ankara’da bulunan referans laboratuvarı tarafından analiz doğruluğu testine tabi tutuluyorlar. Bunun yanında Tarım İl Müdürlükleri ve Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından denetleniyorlar. Şunu da hatırlatmak isteriz ki toprağın tabi tutulacağı ön işlemler sebebiyle toprak analizi sonuçlarının çıkması yaklaşık 30 günü bulabilir. Bu yüzden numune getirmeye geç kalmayın.” ifadelerini kullandı.

Kimyasal Mücadele İçin Son Günlerdeyiz

Fındık hasadı sonrasında bahçe temizliğinin önemini vurgulayan Akar, özellikle kuruyan dalların kesilmesi ile bitki sağlığı açısından filiz güvesi ile mücadelenin önemli olduğunun da altını çizdi. Akar, “Bitki sağlığı yönünden ise eğer bahçenizde Filiz Güvesi varsa veya şöyle diyelim 100 yaprağın 15’i Filiz Güvesi zararı görmüş ise kimyasal mücadele için son günlerdeyiz. Hastalık ve zararlı teşhis ve tedavi yöntemleri için Enstitümüzden her daim yardım alabilirsiniz. Sonuç olarak bahçemizde vakit geçirirsek bahçemizi daha iyi tanır ve onun ihtiyaçlarını daha iyi karşılarız. Böylelikle verimli ve kaliteli ürün elde ederken sürdürülebilir fındık tarımı için de katkı sağlamış oluruz.” şeklinde konuştu.

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
Ahmet
18 Ekim 2020 02:53

Kocaeli il tarimda tahlil 100 lira ,

Mehmet
Mehmet
12 Ekim 2020 10:45

Tahlil fiyatları ne kadar

Ahmet Öztürk
11 Ekim 2020 16:00

Bu tarım mühendislerin ismini değiştirmek lazım bunların isminin masa mühendisi olması lazım baksanıza nemuneleri getirmeye geç kalmayalım üye aydatını niçin alırsınız bizde bilelim