fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Naylon Çuval Ömrü Kısaltıyor

Naylon Çuval Ömrü Kısaltıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığını depolarda bekletecek olan üreticilerin, uyması gereken bazı kurallar olduğunu ifade etti.

Ordu’da, resmi olarak 7 Ağustos tarihinde başlayan fındık hasadı bitmek üzereyken, ihtiyaçları bulunan bazı üreticiler fındıklarını manavlara satmaya başladı. Ürünlerini kurutan ve satmak istemeyen üreticiler ise, kuruttukları fındıklarını evlerinde ve depolarında saklıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, depolanacak fındığın nem oranının %6 ve bu rakamın altında olması gerektiğini ve naylon çuvallarda bekletilen fındıkların ilerleyen günlerde bozulabileceğini aktardı.

Soydan, fındıkların ömrünün uzun olması bakımından bazı önerilerde bulunarak, “Şu anda çoğu üreticimiz, fındık toplama işlerini bitirdi. Artık yüksek kesimlerde belki harmanlarda çuvala girmeyi bekleyen fındıklar bulunuyor. Bu süreçten sonra üreticilerimiz çok önemli kurallar bekliyor. Fındıkta üreticilerimizin birçoğu hemen pazara indirmiyor, evinde ve ambarlarında bekletiyor. Bu süreçte yapılması gereken kurallar var. Özellikle depolarında fındığını bekleten üreticilerimiz fındıklarını muhakkak nem oranlarını %6’nın altına indirmesi lazım. Çünkü nem oranı yüksek olan fındıklar çuvallandıkları zaman bazı bozulmalara ve ömrünün kısa olmasına sebep oluyor. Onun yanında muhakkak fındıklarımızı jüt çuvallarda muhafaza etmek gerekiyor. Çünkü naylon çuvallarda fındığımızı bekletmek nem oranını arttırarak ömrünü kısaltıyor.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yavuz Cebeci
12 Eylül 2020 11:34

Bu doru bilgi ama fındık kurumadan emanete fındık verdi millet böle fiyat yükselmezli

Murat Ozkul
9 Eylül 2020 22:54

Satmayın kardeşim naylon çuval balonu nereden çıktı şimdi bunlar ne yaptığını bilmiyor nereden vuracsklarinida bilmiyorlar

Osman Şahin
8 Eylül 2020 19:14

Alevericiler de fırsat kolluyor.bu sene bari okul alışverişi kısıtlı ihtiyacı olmayan fındığını satmasın

Ayhan Kılıç
8 Eylül 2020 18:34

Eskiden fanila çuvallar vardı artık cuvallarda modernleştı.