MÜSİAD Düzce 2018’den Umutlu

6
2

Şuan piyasada yaşanan durgunluk, umutsuzluk yaratmasına rağmen, MÜSİAD Düzce Şube Başkanı İsa Şengüloğlu ilerleyen aylarda piyasanın hareketleneceğini düşündüğünü dile getirdi.

Şengüloğlu konuşmasını sürdürerek, Düzce ekonomisinin fındık fiyatlarından oldukça etkilediğini belirtti. Tüm aksiliklere rağmen 2017’nin iyi geçtiğini söyleyerek Düzce ekonomisi konusunda fikir belirtti. Devam eden Şengüloğlu, “1., 2. ve 3. çeyrekte büyüme oranlarımız ortalama ve dünya oranları açısından normal seyretti. 4. çeyrekte büyüme oranlarımız arttı. Biz MÜSİAD camiası olarak ekonomik alanda ciddi anlamda faaliyetlerimizi ve raporlarımızı, genel merkezimize ve ilgili bakanlıklarımıza doğrudan sunuyoruz. Düzce açından 2017 değerlendirmemiz güzel oldu, ben kendi açımdan da bakıyorum. Piyasadaki arkadaşlarla da istişareler yapıyoruz. İhracat yapan sanayicilerimizin büyüme oranları güzel. Yerelde perakende ticaret yapan arkadaşlarımızın da oranları nispeten güzeldi. Hükümetimizin verdiği teşvikler, kredi garanti fonu olsun diğer teşviklerle ciddi anlamda piyasaya da para girmiş oldu. Özellikle de Düzce ölçeğinde de ciddi anlamda da girmiş oldu. Düzce’de en büyük girdilerimizden biri fındıktır. Fındık rekoltemiz güzeldi ancak parasal yönden sıkıntı oldu üreticiler açısında. Geçen yıllarda 3 ton çıkartanlar bu yıl 5,6 ton çıkarttı, onun da arasındaki farkı bir nebze de olsa süspanse etmiş oldu. Aldığımız intibalar bu doğrultuda. Fakat biraz daha yüksek olu, 10,12 TL bandında olmuş olsaydı Düzce açısından çok çok daha iyi olacaktı” şeklinde konuştu. Yapılan ihracat oranlarının yüksek olduğunu ve bu işi yapan sanayicilerin de bu sayede büyüme oranlarını arttırdığını söyledi.

Sınırda gerçekleştirilen operasyonun şimdilik ekonomi ile ilgili tedirginlik yaratmadığını söyleyen Şengüloğlu, “2018 yılına yine ümitlerle girmiş bulunmaktayız. Beklentilerimiz 2017 yılına göre çok daha iyi olacak yönünde. Ülkemiz özellikle son 1,5 yıldır zor bir süreçten geçiyor. Afrin operasyonu le ilgili olarak, olması gereken buydu, devletimizin de yapması gereken buydu, biz sınırlarımızda ülkemizi tehdit edenlerin tepesine binmek zorundayız. Yaklaşık 20 gündür sürdürülen operasyonlarla ilgili ne iş dünyamızda ne de vatandaşlarımız arasında tedirginlik görmüyoruz. Devletimize hükümetimize güven devam ediyor” açıklamalarında bulundu. 2018 yılından beklentilerin iyi olduğunu ve gerçekleşeceğine dair inancının yüksek olduğunu sözlerine ekledi. Düzce OSB’de yer alan faaliyetteki fabrikalara ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Şengüloğlu, faaliyetlerin düzce ekonomisine etkilerini değerlendirdiklerini açıkladı. Mevsimin normallerinin dışında seyretmesi sonucu piyasada başlarda durgunluk yaşandığını ama önümüzde ki dönemlerde bu durgunluğun azalacağını dile getirdi.

Bu sene mevsimin pazara olan etkisi üreticiyi zora sokmasına rağmen, durumun düzelecek olmasını düşünmek ileriye dönük olarak kafaları rahatlatıyor. Piyasa için 2018’in 2. çeyreğinde hareketlenme olacak olmasına dair umutlu yorumlar yapılıyor.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz