fbpx
Çevre Mücadele Etmezsek Fındıkta Zarar 2 Milyarı Bulabilir

Mücadele Etmezsek Fındıkta Zarar 2 Milyarı Bulabilir

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındığa olumsuz etkisi bulunan küllemeye karşı bilinçli ve etkili mücadelenin mutlaka yapılması gerektiğini bildirdi.

Arslantürk, yazılı açıklamasıda, 2019 ürünü fındıkta olgunlaşma dönemi devam ederken, bu süreçte hastalık ve zararlılara karşı gereken mücadelenin önemine değindi.

Mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini vurgulayan Arslantürk, zararlıların fındıkta yaptığı hasarın son yıllarda artmaya başladığını işaret etti.

Arslantürk, 2019 ürününde külleme hastalığının her geçen gün kendini daha fazla göstermeye başladığına dikkati çekerek, “Fındığa olumsuz etkisi bulunan küllemeye karşı bilinçli ve etkili mücadelenin mutlaka yapılması gerekir. Bunun için gereken tüm ilaçlar piyasada bulunuyor ancak bu mücadelenin geciktirilmeden yapılması gerekiyor. Yeşil ve kahverengi kokarca ile fındık kurduna karşı da ilaçlı mücadele yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

6 YORUMLAR

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Ismail EmanetDilek Saripkk düşmanıSündüz KocatürkIbrahim Civelekoğlu Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ismail Emanet
Ziyaretçi

Bakin burasi sokomelli bahçe budamasi iyi yapilmali. Havadar olan gunes alan bahcelerde mantar hastaligi az olur. Bahcelerde hava sirkulasyonu olmalidir. Bunu iyi bir budama ile saglayabiliriz.

pkk düşmanı
Ziyaretçi
pkk düşmanı

abd de 800bin ton rekolte açıklarken iyiydi. noldu şimdi tutuştunuz. niye çünkü aç kalacaksınız dimi! geberin! bizi üreticiyi düşünmeyen bizden bin beter olsun!

Dilek Sari
Ziyaretçi

Kukurt,bordo bulamaci bunlar pek ise yaramiyor.Kulleme hastaligina yol acan etmen hava sartlari,sis cok etkiliyor.Ne yazik ki ilaclama pek ise yaramiyor.Findigi erkenden yere dokuyor bu hastalik kufleniyor findik.Hayir bu ziraat odalari her yil aidat almayi biliyor ciftciyi biliclendirmek adina ziraat muhendisleri gorevlendirilse ve yerinde ciftciye ogretilse fena mi olur.. Neyi ne sekilde uygulayacagini uretici ogrense.Cunku her yil bu hastalikla karsi karsiyayiz ve findikta kalite ve verimi kaybetmek uzereyiz..Acill onlem!!

Sündüz Kocatürk
Ziyaretçi

Bız hep ilaclama yapdık 3 defa

Ibrahim Civelekoğlu
Ziyaretçi

Külleme hastalığının ilacı var üretici tedbirini alıyo fiyat hastalığını fındığın düşmanı olan alivrecileri ve Kasım ayında fiyat açıklayan köstekçilerden neden bahsetmiyon en büyük hastalıktan konuşda bi görelim seni

Kahraman Şahin
Ziyaretçi

Çok doğru bir tespit teşekkürler üretici adına son günlerde kuf hastalığının dittikce yoğunluk kazandığını bizzat gözlemliyorum henüz vakit varken küf le mücadele edilmesi hem üretici hemde ekonomik bakımdan doru olacaktır mutlaka, kükürt ve yaprak gübresi karışımı yapılmalı.