Mevsim Kış Ama Havalar Soğumuyor, Fındık Strese Giriyor

6
3

Havaların normalden daha sıcak olması, mevsim normallerinin dışına çıkmasına sebep oluyor. Bu durum bitkilere ve tarım ürünlerine de yansıyor. Hava sıcaklıklarının yüksek olması ile birlikte, bitkilerin gelişim süreçleri de erken başladı. Bazı bitkilerin strese girmesi gelecek sezonu tehlikeye soktu. Fındık da strese giren tarım ürünlerinden biri oldu.

Kar yağışıyla birlikte havaların tekrar ısınması Karadeniz Bölgesinin en önemli ürünü olan fındığı da etkiledi. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun bu durumun fındığı strese soktuğunu ve bitkilerin çoğunun gelişim sürecini etkilediğini söyledi. Karın bu sene normalden daha geç yağdığını ifade eden Tosun, “Sıcaklıklar, mevsim normallerinin üzerinde seyretti ve bitkilerdeki gelişme süresi erken başladı. Bu havanın, bitkiyi strese soktuğunu söyleyebiliriz. 44 yılın en kurak kışı deniliyor, Türkiye geneline bakacak olursak, Karadeniz’e kar yağması fındık için olumlu bir gelişme. İnşallah bu süreçten sonra erken don veya herhangi bir sıkıntı yaşamayız. Ancak bir risk var: Döllenmeyle ilgili fındıkta bazı sıkıntılar oluştu diyebiliriz” açıklamalarında bulundu. Bu durumun uzun yıllardır yaşanan en kurak kışlardan biri olduğuna değinen Tosun, fındıkta sorunlara neden olabileceğini ve bu durumla birlikte gelecek sezonu riske sokabileceğini vurguladı.

Herkes İşini Yapsın, Üreticinin Yanında Olsun

Fındık fiyatları ile ilgili bu sezon çok sıkıntılar yaşandı. Fiyatların artış göstermesi ile ilgili sürekli girişimlerde bulunulmasına rağmen, duruma çok da etkisi olmadı. Fiyatların şu an 9-10 lira arasında seyrettiğini söyleyen Tosun üreticinin içinde bulunduğu durumun sıkıntılı olduğunu ve üreticiyi mağdur ettiğini söyledi. Sezon başında fiyatların daha da düşük olduğunu şimdilerde biraz daha yükseldiğine değinen Tosun, “Bu da, fındık üreticisinin elinde fındık kalmamasından kaynaklanıyor. Devletin sürekli, ‘fındık rekoltesi tek elden açıklansın’ şeklinde söylemleri vardı. Ama bu işi beceremediler, 700 bin tonların üzerinde açıklanan rekolte bugün 520 tonlara kadar düşürüldü. 28 Ocak 2018 itibariyle Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği’nin resmi rakamlarına bakarsanız, toplam 146 bin ton iç fındık ihracatı yapılmış. Bunun kabuklu halini düşündüğünüzde yaklaşık 300 bin ton fındık ihracatı söz konusu. Üreticinin elinde fındık kalmadı, olan fındık da büyük tüccarın elinde. Üretici para kazanamıyor, bunun ekmeğini yiyen ihracatçı. Buradan üretici birliklerine ve Fiskobirlik’e sesleniyorum: İşinizi yapın. Amaçlarından uzak hareket etmesinler, üreticinin yanında olsunlar” ifadelerini kullandı. Artık üreticinin elinde fındık kalmadığını ve fındığın neredeyse tamamına yakınının tüccarda olduğuna değindi. İhracatçıların fındığın sırtından para kazanmasını engellemek için, kurumların da üretici destekli çalışması gerektiği yorumu geldi.

6 YORUMLAR

  1. Ya girse ne olacak utanmadan hala haber yapiyorlar fındık fiyati ortada ureticinin hali ortada saolsunlar çok düsünceliler fındık diyince artik insanlar küfür ediyor !!!

  2. Yüzlerini güldürmüs biz üreticinin yüzü gulmedı kime kimin için zarardayız kazanamıyoruz üreticiyi salak yerine koydular gereken fiyatı verin yeter artık 20 tele olmalı

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz