Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

Levant kalite fındık 51, Giresun kalite ise 52 TL!

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, “54 TL’lik fiyat alan bazlı destekleme ve akaryakıt yardımını da kapsamaktadır. Tahmin ettiğimiz kadarı ile TMO 50 randıman üzerinden Levant kalite fındığı 51, Giresun kaliteyi ise 52 TL’den alacaktır.” dedi.

Google News

Son Dakika

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, “54 TL’lik fiyat alan bazlı destekleme ve akaryakıt yardımını da kapsamaktadır. Tahmin ettiğimiz kadarı ile TMO 50 randıman üzerinden Levant kalite fındığı 51, Giresun kaliteyi ise 52 TL’den alacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ordu’da toplamda 54 TL olarak açıklanan 2022 ürünü fındık fiyatı sonrası piyasa canlandı.

“FINDIK FİYATI YANLIŞ DEĞERLENDİRİLMEMELİ”

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyat ve destekleri de kapsayacak şekilde global olarak 54 TL açıkladığı fiyatın yanlış değerlendirilmemesi için devlet adına alım yapacak TMO’nun uygulayacağı sistemin detaylarını hemen açıklamasını istedi.

LEVANT KALİTE FINDIK 51, GİRESUN KALİTE İSE 52 TL!

Arslantürk şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın da konuşmasında belirttiği gibi 54 TL’lik fiyat alan bazlı destekleme ve akaryakıt yardımını da kapsamaktadır. Tahmin ettiğimiz kadarı ile TMO 50 randıman üzerinden Levant kalite fındığı 51, Giresun kaliteyi ise 52 TL’den alacaktır. Alan bazlı destekleme ve akaryakıt yardımı aynı kalmış gibi gözüküyor. Bazı kesim ve kişiler 54 TL’lik fiyatı yanlış değerlendirebilir. Üreticinin de kafası karışır. Onun için TMO’nun detayları ile alımlara başlama tarihini hemen açıklaması yararlı olacaktır.”

SERBEST PİYASADA DAHA DÜŞÜK

Arslantürk açıklanan fiyatın öngörüleri içinde olduğunu hatırlatarak, serbest piyasanın başlangıçta açıklanan fiyattan biraz düşük olabileceğini ancak zaman içinde üreticinin de gerekenleri yapması ile istikrarlı bir zemine oturabileceğini bildirdi. Özellikle üreticinin 3 uygulamayı bilinçli bir şekilde yerine getirmesi gerektiğine dikkat çeken Arslantürk, “Birincisi fındığı erken toplamayacak. İkincisi piyasaya ihtiyacı kadar fındığı indirecek. Üçüncüsü de emanete kesinlikle fındık bırakmayacak.” dedi.

“FİYAT DAHA DA YÜKSEK OLACAK”

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da şu ifadelere yer verdi: “Her randımanın değeri yaklaşık 1 TL demektir. Bu da 53-54 randımanlı fındıkların fiyatlarının çok daha yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Onun için üreticilerimiz kalite kaybına neden olan erken toplamaya asla yönelmesinler. Bundan sonrası içinde bahçelerine daha çok zaman ayırsınlar, daha çok ve kaliteli fındık üretsinler.”

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler