fbpx
Fındık Korona Virüs Sebebiyle Fındık Hasadında Ek Önlemler

Korona Virüs Sebebiyle Fındık Hasadında Ek Önlemler

Korona virüs sebebiyle fındık hasadında ayrıca önlemler alınacak Karadeniz’de temmuz ayının son haftalarında başlanacağı düşünülen fındık hasadı öncesi hazırlıklar devam ederken, korona virüs salgını sebebiyle, hasadın kötü etkilenmemesi için de ek önlemler alınması düşünülüyor.

Karadeniz’de temmuz ayının son haftalarında başlayacağı düşünülen fındık hasadı öncesi hazırlıklar devam ederken, korona virüs salgını sebebiyle, hasadın olumsuz yönde etkilenmemesi için de ek önlemler alınması düşünülüyor. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illerinden gelecek olan mevsimlik fındık işçileri için kuvvetli önlemler alındığını ve hazırlıkların olduğunu bildirdi.

Dünyada 110’dan fazla ülkeye fındık satan Türkiye, bu alandaki üretim ve ihracattaki liderliğini korona virüs salgınına karşın hala sürdürüyor. İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika ve İngiltere gibi ülkelere her sene yüksek miktarda fındık ihracatı yapan Türkiye, tarım ve gıda ürünleri ihracatının da %9’unu fındıktan elde ediyor. Türkiye’de 592 bin aile tarafından 728 bin hektar alan üzerinde yılda ortalama 500-700 bin ton fındık üretimi yapılıyor.

Dünya fındık üretiminin %70’ini yapan Türkiye, 110’dan fazla ülkeye yılda 250 bin ton iç fındık ihracatı yaparak dünya fındık ihracatının da %76’sını gerçekleştiriyor. Yapılan bu ihracatla Türkiye, yıllık ortalama 2 milyar dolarlık gelir elde ediyor. Dünya fındık üretimi ve ihracatının büyük kısmını elinde tutan Türkiye’de, fındığa alaka da git gide artıyor. Temmuz ayının son haftalarında başlaması beklenen fındık hasadı öncesi hazırlıklar devam ederken korona virüs salgını sebebiyle hasadın kötü etkilenmemesi için de ek önlemler alınması planlanıyor.

İşçilik Maliyeti Azaldı. Fındık Değer Kazandı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık ihracatında büyük potansiyele sahip olan Türkiye’de, hasat hazırlığının başladığını söyledi. Korona virüs salgınına karşın fındığın ihracatta ve tüketimde olumsuz etkilenmediğini, daha da değerlendiğini bildiren Akça, üreticinin bu süreçte bahçelerinde daha fazla çalışarak işçi ücreti ödemekten de kurtulduğunu söyledi. Fındık bahçesinde çalışan üreticilerin işçi maliyetlerini azaltmasıyla kazançlarının artacağını belirten Akça, “Malum virüs nedeniyle üreticilerimizin büyük bölümü bu sene hasat öncesi hazırlıklarını bahçelerde kendileri çalışarak değerlendirdi. Gerek bahçelerin yabancı ot temizliği, gerekse ilaç ve gübreleme çalışmasını bizzat kendisi yaptı. Böylece günlük yevmiye vermekten de kurtuldu, bu para cebine kaldı. İşçilik maliyetinin azaltılmasıyla fındığı daha da değer kazandı. Bu sene hasatta da genel olarak yerli işçiler fındığını toplayacak. Çünkü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden daha önceki yıllarda olduğu gibi yoğun bir işçi geleceğini tahmin etmiyoruz. Gelen işçiler olacak ama önceki gibi olmayabilir. Buna yönelik ek tedbirler alınacak” şeklinde konuştu.

“Azami tedbirler alınacak, biz de takipçisi olacağız.”

Fındıkta en önemli sorunlardan birinin hasat olduğunu bildiren Atakan Akça, “Pandemi nedeniyle bir takım tedbirler var. Rize bölgesinde çay hasadında bir takım sıkıntılar yaşandı, problem çözüldü. Çay hasadı sağlıklı bir şekilde yerine getiriliyor. Sezonda fındık toplamayla ilgili çok yoğun bir talep oluşuyor. Özellikle dışarıdan gelen işçiler bu talebi karşılamaya çalışıyor. Kaldırılan seyahat yasağıyla birlikte ulaşımda sorun olmayacak. Ancak Doğu ve Güneydoğu bölgesinden gelen işçilerin sağlık raporu ve gerekli tedbirleri alarak bu bölgeye geleceğini düşünüyoruz. Gelecek işçi kardeşlerimizin önemli tedbirler alması gerekiyor. Uygulanan kurallara hepimizin uyması gereklidir. Ordu Valiliği tarafından oluşturulacak komisyonla bu gelişleri çok sıkı takip edeceğiz. Bütün tedbirlerin alınması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İl dışından gelecek işçi kardeşlerimiz için geçici konaklama yerleri oluşturuluyor. Bu sene daha çok fazla personelle pandemi kurallarına uyulması için azami tedbirler alınacak, bunun biz de takipçisi olacağız” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kıyasettin Acar
26 Haziran 2020 11:03

Fındık fıyatını devletimiz fındık cuvala girmeden harmanda sahip cıkıp fıyatını acıklarsa üreticiye sahip cıkmış olur esnaflara bırakırsa üretici zaten borclu yoksul işte o zaman cifciler gine fındığı yok pahasına satacak mağdur olacak en fazlada gürbetciler fındığı esnafa emanet bırakdığı an esnafa teslim olmuşsun esnaf elindeki emanet fındığın fiyatının yükseldiğini istermi devlet bunları dikkate alırsa üretici mağdur olmaz

Şükran Başcı
25 Haziran 2020 18:53

ne yani cok onemli bir haberde yok…işcilerin gelmesi yasaklanmasinda tabiki saglik icin onlemler alinmali..

Recep Sağlam
25 Haziran 2020 18:14

Kim ne detbir alırsa alsın fındıkdan trilyonlar kazanan üretici faturayı ödiyecek. Hayırlı olsun kambur kambur üstüne çok güzel olacak yandı üretici.

Ulas Ersin Ünlü
25 Haziran 2020 18:10

.