KFMİB 2017 Yılı Fındık İhracatında İlk 20 Üyesini Açıkladı

2
35

2017 yılını geride bırakmamızın ardından, 1 yıllık sürecin ekonomik rakamları açıklanmaya başladı. Gelen verilere bakılarak Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) de 2017 yılında en fazla fındık ihracatı gerçekleştiren ilk 20 üyesini açıkladı. KFMİB’den yapılan yazılı açıklamada, ilk 20 firma içinde en fazla fındık ihracatını yapan firmanın Trabzon Arsin’de bulunan Ferrero Fındık İthalat, İhracat ve Ticaret Aş. firması olduğu görüldü.
Fındık ihracatında ilk 20’de yer alan KFMİB üyesi firmaların 2 milyar 263 milyon 810 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiği kaydedilen açıklamada, 2017 yılında en fazla fındık ihracatı gerçekleştiren diğer firmalar ise sırası ile, “Durak Fındık, Özgün Gıda, Poyraz-Poyraz, Arslantürk Tarım, Progıda Tarım, Yavuz Gıda, Gürsoy Tarımsal Ürünler, Sabırlar Fındık, Yavuzkan Hazel, Şenocak Gıda, Noor Fındık, Özyılmaz Fındık, Karımex Gıda, Dost Fındık, Nimeks Organik, Mehmet ve Şahap Özbağ Fındık, Gökhan Altın, Kurtsan Tarım Ürünler.” şeklinde açıklandı.

Fındık Türkiye’nin dünya bazında en önemli tarım ürünlerinin başında geliyor. Dünya’nın fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’i Türkiye tarafından karşılanıyor. bu sebeple gelen ihraç verilerinin yanında; üretimde ki rakamlar, verim ve kalite de çok büyük önem taşıyor.

2 YORUMLAR

  1. findiği üreten biz işlemeden satan biz.adamlar bizden aliyor işliyor başta biz olmak üzere dünyaya satiyor bizde şukadar satiş yaptik diye sevinenler çok komik.işleyip satsak enaz 10milyar dolar ihraçat olurdu.ama nerde git markete al bi nutella…

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz