fbpx
Ana Sayfa Fındık Karan:"Fındık Fiyatı 18-19 Lira Olması Gerekirken..."

Karan:”Fındık Fiyatı 18-19 Lira Olması Gerekirken…”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Başta siyasiler olmak üzere sektörün tüm paydaşlarının mutlaka bir araya gelmeleri gerekiyor ki fındıkta yaşanan sorunların çözüme kavuşabilir.” dedi.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, fındıkta sıkıntıların günübirlik beyanat ve söylemlerle çözülemeyecek bir boyuta geldiğini belirtti.

Fındıkla ilgili karşımızdaki problemler ertelendikçe büyüdüğünü aktaran Karan, “Fındıkta yaşadığımız sorunlar ertelene ertelene dağ gibi oldu. Bu dağın altında en fazla üretici kalıyor. Üreticilerin de artık ezilmeye tahammülü ve takati kalmadı. Fındıkta yaşanan sorunların çözümleri için iktidarı, muhalefeti başta olmak üzere sektörün tüm paydaşlarının bir masa etrafında bir araya gelmesi artık şart oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Fındık Fiyatının Yükselmesine Engel Oluyorlar

Serbest piyasada fındık fiyatlarının da belli kesim tarafından, yükselmesine izin verilmediğini savunan Karan, şunları kaydetti:

Dolar kurulu göz önünde bulundurursak 18-19 lira olması gereken fındık fiyatı ne var ki 13 lira ve altında ancak satılabiliyor. Yüksek kur artışına bahane ederek her şey yüzde 100’e varan oranlarda zam yapılırken, fındık fiyatı dolar kuruna göre yüzde 35 düştü. Bu rakamlar karşısında kim kaybediyor? Türk fındık üreticisi ve Türkiye ekonomisi. Çiftçi ürününü 2-3 lira daha pahalı satsa kim ne kaybeder ya da kazanan Türkiye olmaz mı?

18 YORUMLAR

  1. Akçakoca, Düzce ve Kocaeli gibi yerlerde bile fındık 14 liradan işlem görürken Giresun piyasasında neden hala 13 liralarda seyrediyor. Giresun tüccarının fındıkla oynadığı kesin.

  2. Cumhur başkanı giresuna gidince karan bir avuç fındık ile yazı verdi sayın cumhur başkanıda karanı fındıkla ilgili sözünü söyleyip endişe etmeyin en iyi fiyatı veceğiz dedi zöz rafta kaldı balkondan konuşmasını dinlerken halk mutluydu fındık para yapacak diye nerde oda yalan ver mehteri

  3. Başkan öyle beyanatla olmuyo 18-19 gidin bunun hesabını sorun bu fındık yurt dışına Dolarla satılıyor fındığa zam istemiyoz sadece kur farkını versinler dolar arttıkça ıhracatçının cebi doluyor aldığı fiyat aynı sattığı yükseliyor

  4. Hangi ürün olursa olsun. Üreticinin ürettiği ürünü hakettiği fiyata satılmaması için kimin zerre kadar katkısı varsa bu kul hakkına girer ve inanın çoluk çocuğundan fitil fitil çıkar bu hak. Haramla besleniyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz