fbpx
Fındık Karan: 'Fındık üreticileri alivrecilerin oyununa gelmesin' Dedi

Karan: ‘Fındık üreticileri alivrecilerin oyununa gelmesin’ Dedi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık hasadı öncesinde yüksek fiyattan satış yapıp, hasat zamanı üreticiden düşük fiyata ürün almayı hedefleyenlere fırsat verilmemesini istedi.

2020 yılı fındık hasadına 1,5 ay gibi bir zaman kaldığını vurgulayan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan; dikerken, ekerken, toplarken ter dökmeden üreticinin alın teri üzerinden para kazananların şimdiden dalın ucundaki fındığı kendi malı gibi pazarlamaya başladıklarını söyledi. Karan, Giresun’da fındık sektörünün yapay gündemlerle farklı yönlere çekilmeye çalışıldığını belirterek üreticinin emekleriyle oynamak isteyenlere dikkat çekti.

Sezon başı ile sezon sonunda fındık fiyatları arasında büyük farklar olduğunun altını çizen Karan, bu büyük farkın her sezon öncesi yapılan alivre (önceden satış) satış yüzünden olduğunu bildirdi. Karan, yeni sezon öncesi serbest piyasada fındık fiyatının düştüğünü vurgulayarak “Her ne hikmetse bu yılda yaklaşık bir ay önce 27 liraya kadar çıkan fındık fiyatı, bugünlerde hızlı bir şekilde irtifa kaybetmeye yani düşmeye başladı. Bunun sebebini artık bilmeyen yok. Sezon sonu üreticinin elinde ürün kalmayınca, olmayan fındığın fiyatını yükseltip yüksek fiyattan ihracat yapmak isteyenler, yeni sezon öncesi ise tam tersini yapıp üreticini elinden ürününü ucuza kapatmanın hesabını yapıyor. Bunu yaparken de yüksek fiyattan alivre satış gerçekleştiriyor. Üreticiden alırken, yok bu yıl rekolte yüksek, yok geçen yıldan stok fazla, yok çürük, yok aflatoksin bahaneleri, ama satarken her şey güllük gülistanlık. Devletimiz ve yetkililer artık sezon başı ile sezon sonu yaşanan fiyat uçurumuna müsaade etmemeli. Üreticinin hakkını, hukukunu korumalı, alivre satış yapan kim varsa tek tek tespit edilerek cezalandırılmalıdır” dedi.

Her yıl masa başında dünyanın ve Türkiye’nin tahmini fındık rekoltesinin Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi tarafından duyurulduğuna dikkat çeken Karan, konseyin 620 bin ton rekolte açıkladığı yerde Türkiye’nin 2020 yılı tahmini fındık rekoltesinin 500 bin tonu geçmemesini beklediklerini ifade etti. Karadeniz’in ‘Yeşil Altın’ı olarak bilinen fındığın bu yıl gerçekten altın değerinde olduğunu söyleyen Karan, üreticileri alivrecilerin oyununa gelmemeye, ürünlerine sahip çıkmaya davet etti.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fehmi Çağlayan
30 Haziran 2020 07:59

16-17 lira taban fiyatı ile fındık alıp 24 liraya satanTMO, bu yıl 22 lira taban fiyat açıklayıp derseki serbest piyasada fiyatlar bu fiyatın altına düşerse biz TMO olarak tüm fındığı alıp en az 26 liradan satacağız. Bakın görün piyasa nasıl belirliyor fiyatını. En kötü 25 ₺ olur fındık fiyatları.

Engin Sarıyar
29 Haziran 2020 21:56

Hep akıl verirsiniz başka bu hal olmaz sizden

Erdoğan Duman
28 Haziran 2020 15:42

Findikdaki kirli eller kırılmalı cifcinin hakkını emeyini rancılara yedirmemeli taban fiyatıda hasatdan önce verilmeli kanunsuz fşndığın fiytıynan oynayanlarında belediyelerle tesbit edilip en ağır cezayı vermeliler

Recep Sağlam
26 Haziran 2020 19:14

Başkan şu anda fındığın fiyatı bellidir ama biz bilmiyoruz. 18 TL olacak diye düşünüyorum.