fbpx
Fındık Kahverengi Kokarcaya Karşı İthal Böcek

Kahverengi Kokarcaya Karşı İthal Böcek

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk fındık için tehlike arz eden kahverengi kokarcayla mücadele için böcek ithal edilip Samsun’daki Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünde kurulacak istasyonda bu böceklerin çoğaltılarak sahaya salınacağını söyledi.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, kahverengi kokarca ile biyolojik mücadele sürecinde yurt dışından ithal edilecek “Trissolcus Japonicus” adı verilen Samuray arıcığı olarak da bilinen böceğin kullanılacağını belirtti.

Arslantürk, yaptığı açıklamada, başta fındık olmak üzere 40’a yakın tarım ürününe büyük zararlar veren ve ülkeye 4 yıl önce doğudan Gürcistan, batıdan ise Balkanlar üzerinden giren kahverengi kokarca zararlısıyla yapılmak istenen biyolojik mücadele konusunda ilerlemelerin olduğunu söyledi.

“Trissolcus Japonicus” adı verilen Samuray arıcığı olarak da bilinen mücadeleci böceğin, yurt dışından ithal edilerek biyolojik savaşta kullanılacağını bildiren Arslantürk, sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 3 yıldan beri sektörle ilgili kesimler tarafından toplantılar düzenlenerek gündeme getirilen kahverengi kokarca ile biyolojik mücadele yapılması için yurt dışında üretilmiş olan samuray arıcığının ülkemize ithali için yapılan çalışmalardan şimdiye kadar olumlu sonuç alınamamıştı. Bu konuda son olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünün organizasyonunda sektörle ilgili kesimler ile araştırma kuruluşları ve bakanlık yetkililerinin katılımıyla video konferans şekliyle toplantı gerçekleştirildi.”

“Mücadeleye başlama sürecini atlattığımız için sevinçliyiz.”

Arslantürk, toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin yanında Tarımsal Araştırma Enstitüleri ile ihracatçı birlikleri üyelerinin de katılım gösterdiğini söyleyerek, kahverengi kokarca zararlısıyla tarımsal ürünlere zarar vermeden mücadele etmek için kamuoyunda Samuray arıcığı olarak da adlandırılan böcekten başka yolun olmadığını belirtti.

Yapılan son toplantıda İsviçre’de üretilen ve dünyanın farklı bölgelerinde kullanılıp biyolojik mücadelede faydalı sonuçlar alınan böceği Türkiye’ye ithal etme konusunun bu kez kabul gördüğüne vurgu yaparak, “Böcek ithal edilip Samsun’daki Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünde kurulacak istasyonda çoğaltılıp mücadele için sahaya salınacak. Bunun için belirli bir zaman süreci de gerekiyor ama bugüne kadar bir türlü başaramadığımız ithal edip mücadeleye başlama sürecini böylelikle atlattığımız için sevinçliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Arslantürk, ürünleri bazen tamamen de yok edebilen kahverengi kokarcanın yanında bir de ondan biraz daha az zararlı yeşil kokarca ile de mücadele edileceğine dikkati çekerek, zararlı ile mücadelede zamanın çok önemli olduğunu, bu nedenle de başarıyı tesadüfe bırakmamak için üretici ve sektör temsilcileriyle sık sık buluşulacağını bildirdi.

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan Demir
22 Mayıs 2020 19:45

Ona karşı şu ilaç buna karşı şu böcek anasını si….ler bahçelerin

0 0 vote
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x