fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

İtalyan Fındık Üreticileri Dertli

İtalya'nın kuzeybatısındaki Piyemonte Bölgesi'nde Cuneo adında bir Şehir, il statüsünü 19. yüzyılda Sardinya Krallığı idaresi altında "Piyemonte Şehirleri"'nden biri olarak almış.

Google News

Son Dakika

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

Üretici Kaybetti Tekel Kazandı!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Fındıkta uluslararası tekeller fiyata müdahale ediyor. Bu oyun bozulmalı 27’TL den satılan fındık...

Fındık Üreticileri Mutlu!

Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, geçen hafta etkili olan kar yağışının, fındıktaki verimin yükselmesini sağlayacağını dile getirdi. Kumru Ziraat...

Tarihi bir şehir olan Cuneo, Torino’nun güneyinde, “Maritim Alpleri” eteklerindedir. Bu şehrin bir diğer özelliği 1.300 şirket tarafından yaklaşık 13,000 hektar tarım alanında senelik ortalama 14 bin ton fındık üretimi gerçekleştirmesi.

Bu sıralar Cuneo’daki fındık üreticileri çok dertli, sebebi ise Türkiye’deki fındık üreticilerinden çok farklı değil. Benzer şekilde fındık fiyatları durağan ve hatta onlarda bizden çok daha fazla bir şekilde aşağı yönde değer kaybetmiş durumda, hatta kendi tabirleriyle fiyatlar serbest düşüşte…

Aslına bakılırsa aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere dolar olarak bakıldığında Türk fındığı da TL değerinden çok daha fazla değer kaybetmiş durumda.

 

Eylül sonunda 25 TL üzerini gören Türk Fındığı, aynı dönemde 3,22 USD üzerinden alıcı bulmasına rağmen bir ara 2,90 USD civarını gördü ve şu sıralar 23,00 – 23,50 TL aralığında alıcı bulmakta. Bu da, Türk fındığı da dahil olmak üzere global fındık piyasasında bir gerilemenin ve fiyatlarda azalışın olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de olduğu gibi İtalyan fındık üreticileri de bu durumu saçma buluyor ve bir anlam veremiyorlar. Spekülasyon sözünü sarf etmeseler de içlerinden geçmediğini ya da bunu bilerek gizlediklerini söylememek imkansız. Zira, bu duruma sebep olarak Türk fındığını ve Türk fındık piyasasını koyuyorlar.

Bir belgesel çekimi için Türkiye’de bulunan Gazeteci Stefano Rogliatti, fındık sektörünü hangi koşullarda üretim yapıldığını gözlemleme imkanı bulmuş ve fındık üretimimiz ile alakalı ciddi eleştiriler getiriyor. Rogliatti; “Cuneo fındık sektörüyle haksız koşullarda rekabet eden Türk fındığının, sömürü koşullarında, son derece farklı ve riskli yöntemlerle üretildiğini görüyoruz. Nemli iklim şartlarında üretilmesine rağmen çok ilkel koşullarda yapılan kurutma sistemleri, ilkel nakil yöntemleri ve daha da fazlası…”

Bu sözlerin ardından kendi üreticilerini ve üretim yöntemlerini öven gazeteci sözlerine şöyle devam ediyor: “Cuneo’nun gastronomik mirasının devamı olarak büyük bir mükemmellikle üretim yapılırken fiyatlardaki bu durum çelişkili ve sürdürülemez. Bu durumu ortaya koymak ve yetkililerin dikkatini çekmek için hazırladığımız belgesel ile de gerçeğin farkına varılacaktır ve çiftçilere adil bir ücretlendirme ve onların çalışmalarına devam edebilmeleri için somut destek verilmesini sağlayacaktır.”

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler