fbpx
Ana Sayfa Ekonomi İtalya'dan Türk Fındığına Saldırı

İtalya’dan Türk Fındığına Saldırı

İtalya Türkiye’den fındık ihracatının sınırlanmasını ve İtalyan fındığının desteklenmesini istedi.

Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’den fındık üretiminde ikinci sırada gelen İtalya, Türkiye’den AB’ye giden fındıkta kanserojen ‘aflatoksin’ maddesi bulunduğunu iddia etti. AB ülkelerine ihracatının sınırlandırılmasını isteyen İtalya, Avrupa Parlamentosu’na sunduğu karar tasarısında İtalyan fındık üreticilerinin desteklenmesini de istedi.

Karadenizli Vekillerden Tepki Yağdı

Karar tasarısına dünyada fındığın en çok üretildiği Karadeniz bölgesi vekillerinin tepkilerine yol açtı. AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız şu ifadeleri kullandı.

“Türkiye aflatoksin oluşumunu engelleyen yeterli hava depolarına sahiptir. İtalyanlar ve Avrupa Birliği’nin yeni bir oyunudur. Bu tasarı Türk fındığını karalamak için yapılmıştır.”

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk de, İtalya’nın amacının fiyat kırmak olduğunu, Tarım Bakanlığı ve sektör temsilcileri ile gerekli tedbirleri alacaklarını belirtti.

17 YORUMLAR

    • Acı sondan ziyade bizim çiftçimiz her yıl aynı gübre aynı ilacı toprak analizi yapmadan atıyor fındığa atılan her gübre kokusundan ötürü her yıl farklı bir böcek çekiyor o böceği öldürmek içinde her yıl farklı bir ilaç atıyor bu kadar ilacın atıldığı bir ürünün organik olması beklenemez haklılık payı var

    • Devlet 83…küsür sayılı tarım kanununda organik üretim yapan çiftçiye destekleme yapılmayacaktır diye bi kanun çıkardı 2006 yılında olması lazım yani destekleme almak için ziraatten tohum gübre ilaç alacaksın aldığın ilaçlarda zaten israil yapımı kaliteli fındığı genetiğiyle oynanan ilaç tohumlarla kimse üretemez en basiti ot ilacı atılan araziye on gün sonra bakıldığında sahra çölüne benziyor dikeni kurutan bi ilac fındığada ciddi zarar verir zararın olduğu yerde kaliteden bahsetmek yanlış olur dıye düşünüyorum tabi bu benim fikrim katılmayan değişik yöndeki görüşlerede saygım var elbet

    • Kaann Demirbaş dediklerine katılıyorum ama doların ve hayat pahalılığın arttığı ekonomide 12₺ fiyatla fındık satıp ne kadar dayanılabilir? Sorunun önce köküne inmek lazım. Ucuz satıp kar ddebilmek için ucuz metotlar çözüm gelir. Ancak kalite kesinlikle ucuz değildir. Bugün, fındık fabrikası sahibi ticaret borsasına başkan olursa ve ticaret borsası yönetimi de fındık tüccarlarından oluşursa hiç kimse fındık fiyatı artsın diye beklememeli. İsrail tohumu da zaten her yönden bizi köle etmenin yöntemlerinden sadece birisi. Hatırlıyorum, yerli üreticinin tohum üretmesini de mevcut iktidar döneminde yasaklandı. Çözmek gerçekten istenmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz