fbpx
Ana Sayfa Fındık İşte Fındık Verimini Artıran Gübre

İşte Fındık Verimini Artıran Gübre

Samsun’un Ayvacık ilçesinde organik fındık üretimine teşvik amaçlı için 376 üreticiye organik sıvı gübre verildi.

Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğü, Organik Tarımı Yaygınlaştırma proje alanında Ayvacık ilçesinde 11 bin dekar alanda organik fındık üreten 376 üreticiye organik sıvı gübre dağıttı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, ilçede düzenlenen sıvı gübre dağıtım merasiminde, organik tarım konusunda büyük bir eğilim olduğunu söyledi.

Organik tarım yapan üreticilere destek verdiklerinin altını çizen Kırmacı, şöyle devam etti:

“Organik tarımın desteklenmesi, doğal kaynaklarımızı koruma adına da faydalıdır. Organik fındık üretiminin yaygınlaştırılması ile organik fındık üretimi yapan çiftçilerimizin sayısının artırılmasını hedefliyoruz. Organik fındık tarımı sırasında eksik uygulamaların tamamlanması, yanlış yapılanların doğrusunun yapılması için de eğitim veriyoruz. Organik üretim için fındık zararlıları ile mücadelede organik ilaçların kullanılmasını istiyoruz.”

Kırmacı, organik tarım ile kimyasalların insan, çevre ve hayvan üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kalktığına belirterek, “Sağlıklı ve kaliteli besin üreten, yani organik fındık üretimi yapan üreticilerimizin tarımsal girdi maliyetini azaltmak, kaliteli üretim yapmasını desteklemek için proje kapsamında çiftçilerimize arazi büyüklüğüne göre sıvı gübre dağıtımını ücretsiz yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

8 YORUMLAR

 1. Yıllardır kimyasal gübreyle sarartip kum haline getirdik hâlâ koydekiler gübre atamadım gübre atsak olacak diyor bende diyorum ki onlara gübre toprağı yaktı ağaçlar hastalandı Ocak arkasını eskiden kazardik toprak rengi koyuydu şimdi kaziyoruz toprak sertleşmiş kum rengine dönmüş hayvan gübresi atalım diyorum kimse oralı olmuyor bizim üreticimiz dede hata var eskiden fakirlik vardı gübre az alınıyordu hayvan gübresi fazla koyuyoduk fındıkta rekolte yüksek kalite 54 55 randıman geliyordu şimdi köyde işçilik azaldı kimse kalmadı işin kolayına gidicez diye bahçeleri mahvettik böyle devam ederse fındık üretimi çok kötüye gidecek

 2. Organik güzel.
  Kuru yemiş para ediyi.
  Amma kabukluyken fındık değeri bilinmeyiki.
  Para yapmiyi al ucuza iç fiduk yap sat pahalıya.
  Köy bazlı il ilçelerde koparatif gb bişey olmalı. Devlet destek vermeli yerinde alım yerinde işlenmeli.
  Gelirdende üreticiye artı destek verilir.
  Karadenizimiz yem yeşil doğası bozulmasın havası.
  Değeri biline hergün bir avuç finduk yense
  Aslında fındığın tek elde devlet alımı olsa ihraç fazlası okullara dağıtılır. Fakire fukaraya nebilem askeriyeye falan.
  Yani nasıl birileri stokçuluk yapıyoda fiyat artıyor bazen.
  Devlet alsa arz talebi vede fiyatı dengeler.
  Fiyat istikrarlı olur.

  Devlet kazanınca zaten otamatik olarak tüm millet kazanır.
  Unutmayın tek gerçek ihraç ürünümüz gururumuz fındıktır. Kıymeti biline hatta sağlık için ne faydaları var artı olarak labratuvarlarda araştırmalar yapılmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz