İhracatın Büyük Oranı Fındıktan, Fındık ihracatının Büyük Oranı Trabzon’dan

4
4

Bu sene Türkiye’nin gerçekleştirdiği fındık ihracatının yaklaşık yüzde 45’i Trabzon’dan yapıldı. Toplamda yapılan 269 bin 764 ton karşılığı 1 milyar 865 milyon 996 bin 735 dolar tutarındaki fındık ihracatında büyük paya sahip olan Trabzon, 117 bin 309 ton karşılığı 831 milyon 692 bin 617 dolar tutarında fındık ihracatı yaptı.

Yüzde 45 ihracat oranı ile fındık ihracatında en büyük orana Trabzon sahip oldu. Bu konuda yorumda bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, değerlendirmesinde Fındık ihracatında sahip olduğu bu başarının yanında aynı zamanda, bu sektörde ki öncü firmalarında Trabzon sınırlarında faaliyette bulunduğunu belirtti. Bu piyasada lider olan ve merkezinin Trabzon’da bulunduğu Ferrero Fındık İthalat İhracat Ticaret AŞ’nin ihracatta da lider olduğuna değinen Gürdoğan, Ferrero’nun bu sene ihracatta yüzde 32’lik oranı elinde bulundurduğunu söyledi. Bu başarı sayesinde dünya üzerinde global düzeydeki markalara fındık tedariğini sağlayan Trabzon’un her gün gelişen fındık sektöründe bu başarıyı elde etmesiyle gurur duyduklarını söyledi.

Trabzon için, üretilen fındığın bir çok ülkede, bir çok markada hammadde olarak kullanılıyor olması kentin bu konuda sahip olduğu prestije büyük katkı sağlıyor. Fındık ihracatı ülkeye giren döviz açısından da büyük önem taşıyor. Türkiye’nin ihracat bakımından ülkeye ekonomik olarak büyük oranda döviz girdisi sağlayan ürünlerin başında fındık geliyor.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz