fbpx
Pazartesi, Ocak 18, 2021
8.4 C
Istanbul

“İhracatçılar Fiyat Düşürmeye Çalışmıyor”

Google News

Son Dakika

Bakan Güler: “Fındık fiyatıyla da uğraşıyoruz”

Mehmet Hilmi Güler, Altınordu ilçe merkezi mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Güler, “Görevden ayrıldığımda size İsviçre gibi bir...

İhraç edilen fındık 1.3 milyon kilogram

Düzce’den Avrupa Birliği üye ülkelerine Aralık ayında 1 Milyon 371 bin 871 kilogram fındık ihraç edildiğini bildirdi. Fındık üretiminin önemli...

Kar Yağışı Fındık Üreticilerini Mutlu Etti!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bölgede devam eden kar yağışının, fındık üreticileri tarafından sevinçle...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2020 yılı fındık fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Fındık Ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, “TMO düzenleyici bir kurum mu, yoksa ticari bir kuruluş mu?” sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı taban fiyatın fındık üreticisinin sosyal refahına katkı sağlayacağını ifade eden Ali Haydar Gören, “İhracatçılar, ‘TMO piyasayı dengeleyen bir regülatör kurum mu yoksa ticari bir kuruluş mu?’ sorusunun cevabını arıyor. Uzun vadeli, sürdürülebilir ve başarılı bir fındık politikası için alım stratejini önceden belirleyen TMO’nun satış stratejisini de önceden açıklaması gereklidir.”

“Türkiye, yılda yaklaşık 5 milyon kişinin geçim kapısı olan fındıkta dünyadaki gücünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. İtalya, ABD, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkeler dekar başına verimlilikte ülkemizi neredeyse üçe katladı. Verimliliği artırmak için konuyla ilgili tüm kesimlerin elini taşın altın koyması kaçınılmaz oldu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı alım fiyatının üreticilerin sosyal refahını sağlama yönünden gayet iyi olduğunu ve fiyatın randımanı artırmayı da teşvik edeceğini belirten Gören, geçen sene olduğu gibi bu sene de fındık fiyatının hasat dönemi öncesinde açıklanmasının yerinde bir karar olduğunu söyledi.

“TMO Ticari Bir Kuruluş Mu?”

İhracatçıların asıl amacının ürünün olabildiğince yüksek katma değerle, ülkeye fayda sağlayacak şekilde dış pazarlarda satmak olduğunu aktaran Ali Haydar Gören, yıllardır ihracatçıların üreticinin fiyatını düşürmeye çalıştığı şeklinde yanlış bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Üreticinin fazla kazanmasının ihracatçı için sorun teşkil etmediğini bildiren Gören, “Üretici daha fazla kazansın, bahçesine yatırım yapsın, verimlilik artsın. Kısacası daha fazla üretelim daha fazla satalım. Bizim amacımız bu. İhracatçının dış pazarlarda rekabette en büyük endişesi belirsizlik. Anlık değişen politikalar ihracatının fiyat oluşturmasında büyük handikap. Bu nedenle üretimden ihracata kadar fındıkta bir devlet politikasının oluşmasını arzuluyoruz. Burada Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de konumu büyük önem taşıyor. Cumhurbaşkanı talimatı ile Tarım Bakanlığı’na bağlı olarak fındık alımı için görevlendirilen bir kurum olan TMO, geçen sene alımlarını 31 Aralık 2019 tarihine kadar gerçekleştirdi. Daha sonra 2020 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında aldığı fındıkları kademeli fiyatlar ile sattı. Satış politikasını belirlerken bir kamu kuruluşu olan TMO, regülasyon görevini üstlenen düzenleyici bir kurum mu, yoksa ticari bir kuruluş mu sorusunun cevabı bizim için önem taşımaktadır. Bu bağlamda TMO’nun üreticiden aldığı ürünü gerek görüldüğü taktirde hangi şartlarda ve hangi fiyattan satacağının da önceden belirlenmesi gerekir. Fiyat ve şartların belirlenmesinde bizlerin bir müdahalesi söz konusu değildir. Bizim için önemli ve gerekli olan, fiyatın dünya pazarlarında rekabetçi bir fiyat olmasıdır. Uzun vadeli, sürdürülebilir ve başarılı bir fındık politikası için bu gereklidir.” ifadelerini kullandı.

“Bu Yıl İhracat Hedefimize Ulaşmakta Zorlanabiliriz”

Türkiye’nin geçtiğimiz sene şanslı bir dönem geçirdiğini ifade eden Ali Haydar Gören, “Geçen yıl Türkiye’de üretim artarken rakip ülkelerde üretim kaybı yaşandı. 800 bin ton civarındaki rekolte ve 60-70 bin tonluk önceki seneden devreden ürünü iyi değerlendirdik ve ihracat rakamlarımız rekor sevilerde arttı. Ancak bu yıl ibre tersine döndü. Tarım Bakanlığı 2020 yılı için bizim tahminlerimize de yakın olan 665 bin tonluk rekolte açıkladı. Bu miktar iç piyasa talebi ve ihracat açısından yeterli değil. Ayrıca TMO’nun stoklarında da hiç ürün kalmadı. Rakiplerimizin üretiminde ise artış bekleniyor. Tüm bunları dikkate aldığımızda, bu yıl ihracat miktarında hedefimize ulaşmakta zorlanabiliriz.” şeklinde konuştu.

İhracat rakamlarından da bahseden Gören, 2019 yılını 2 milyar 32 milyon dolar ile kapatan sektörün Ocak – Temmuz dönemindeki ihracatının 1 milyar 99 milyon dolara ulaştığının ve 2019 yılında 825 milyon dolar ihracat yapan İstanbul Fındık İhracatçıları Birliğinin de 2020 yılının ilk 7 ayında 385 milyon dolar ile ihracata katkı sağladığının altını çizdi.

Korona virüs salgını süresince en çok ihracatı yapılan ürünlerin başında fındık ve mamullerinin geldiğini bildiren Gören, “Yeni tip korona virüsünün ülkemizde ilk görülmeye başladığı dönemden itibaren ülkemizin fındık ve mamulleri ihracatında olumsuz bir gelişme yaşanmamış ve en çok ihracatı yapılan kalemlerinden biri olmuştur. 2020 yılı güncel fındık ve mamulleri ihracatı verilerine göre 1 Ocak – 26 Temmuz arası dönemde değer bazında yaklaşık 1,1 milyar ABD dolar ve miktar bazında yaklaşık 158 bin ton ihracat gerçekleştirildi. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %25 artış sağlandı.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz Etkisini Kaybetme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kalabilir”

Üretim ve ihracatta dünya fındık sektörünün lideri olan ülkemizin her geçen yıl pazar payının azaldığına vurgu yapan Ali Haydar Gören, “Bir zamanlar dünya ticaretindeki payı %86’lar civarından bulunan ülkemiz bu günkü payı %65-70’ler seviyesinde. Rakip ülkelerin sayısı her geçen yıl artıyor. ABD, İtalya, Gürcistan ciddi politikalar oluşturarak üretimlerini sürekli artırıyorlar. Açık söylemek gerekirse dekar başına verimlilik oranlarında bizi geçmiş durumdalar. Bizde dekar başına ortalama verim 84 kilogram seviyesinde iken ABD’de 236 kilogram. İtalya’da dekar başına 153 kilogram verim elde edilirken piyasaya yeni giren Gürcistan’da 180, Azerbaycan’da ise 121 kilogram seviyesinde. Bu böyle devam ettiği takdirde ülkemiz etkisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.” sözleriyle açıklamasının sonlandırdı.

2 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akif Sağlık
1 Ağustos 2020 15:49

dolar arttıkça sizin böyle bir derdiniz olmuyor çiftçi 22 tl,ye sevinirken artan dolar fiyatlarından dolayı çiftçinin parası pul oluyor sizde malı dolarla sattığınız içinn daha fazla kazanıyorsunuz olan yine çiftçiye oluyor

Recep Sağlam
1 Ağustos 2020 15:37

Hadi ordan sermaye ve tüccar hiç fazla para vermez.

Benzer Haberler