fbpx
Ana Sayfa Genel Hedefimiz Dünya Piyasasında Ses Getirmek

Hedefimiz Dünya Piyasasında Ses Getirmek

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Hande Berktan’ın sunduğu İş Dünyası programının konuğu oldu. Gündem hakkında açıklamalarda bulunan Bayraktar, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tarımsal destek ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları değerlendirdi.

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Sayın Bakanımızın çalışmalarını yakından takip ediyoruz, çalışmaları ve destekleri çok değerli, ancak destekleme modellerinin yöntemi ile ilgili sıkıntılar var. Destek arazi miktarı üzerinden sağlanıyor. Arazisine bakan üretici de bakmayan üretici de aynı desteği alıyor. Bu değiştirilmeli, arazisine bakan üretici teşvik edilmelidir.” dedi.

Daha Modern Tarım İçin Uğraşmalıyız

Fındık üreticilerin verimlilik ve sürdürülebilirlik konusunda daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini ifade eden Lütfi Bayraktar, devletin bu yönde son birkaç senedir yoğun uğraş gösterdiğini söyledi. Başkan Bayraktar açıklamasının devamında Fiskobirlik tarafından hayata geçirilen fındıkta verimliliği artırmaya yönelik çalışmalardan da bahsetti. Bayraktar, “Tarım Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz projeler kapsamında 60’ın üzerinde tarım danışmanımız var. Bu danışmanlar üreticilerimize daha doğru ve iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. İyi tarım projelerimiz var. Toprak Analiz laboratuvarımız üreticilerimizin hizmetinde. Üreticilerimizi bilinçli tarım yapmaları için yönlendirmeye çalışıyoruz. Eski usul atadan babadan kalma yöntemlerden vazgeçip, daha modern tarım yapmak için uğraşmalıyız. Bu noktada Fiskobirlik olarak gerek tarım danışmanlarımız aracılığı ile gerek Kooperatiflerimiz ile Üreticilerimize aralıksız destek sağlıyoruz. Fiskobirlik olarak bu sürece var gücümüzle katkı sağlamak adına çalışıyoruz. Verimlilik ve sürdürülebilirlik önceliğimiz. İnşallah ilerleyen dönemde bunun meyvelerini toplayacağız.” şeklinde konuştu.

Bu Yıl Da En Çok Konuşulan Konu Rekolte

Rekolte ve fındık fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Bayraktar, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da rekolte en çok konuşulan konu oldu. Fındık hasat döneminin ardından baktığımızda, Tarım Bakanlığın açıkladığı rekolte miktarı, muhtemelen açıklanan miktarın biraz daha aşağısında olacak. Bu da fındığı, Türkiye’de ve Dünyada daha ön plana çıkaracaktır. Fındık fiyatları ile ilgili ise net bir beyanda bulunmak doğru bir yaklaşım değil, piyasanın çok fazla aktörü var ve bu aktörlerin çoğu yurtdışı merkezli bu nedenle kesin bir şey söylemek doğru olmaz.” ifadelerini kullandı.

Markalaşma Noktasında Çalışan Firmalar Kısıtlı

Türkiye’nin fiyat politikalarında daha aktif belirleyici rol oynaması için, Dünya pazarında işlenmiş ürün pazarlaması noktasında atılım ve destekleme yapılması gerektiğini belirten Bayraktar, “Fındık piyasası çok büyük bir pazar. Bu pazarda yerli firmalar fındığı işlenmemiş olarak satmayı tercih ediyorlar. Markalaşma noktasında çalışma yapan firmalar kısıtlı. Bu durum piyasada zamanla tekelleşmeye neden oldu. Bu tekelin kırılarak fındığı işleyerek katma değerli bir ürün haline getirmemiz gerekli. Piyasada belirleyici olabilmek için öncelikle nihai mamul üretiminde öncü olmak gerekiyor. Biz Fiskobirlik olarak son 5-6 yıldır bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AR-GE merkezimizde ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Türkiye’nin her yerinde 50 den fazla bayii merkezi oluşturduk. 100 den fazla barkotlu ürün üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye pazarındaki kararlı yürüyüşümüzü, bu yıldan itibaren yoğun bir biçimde dünya piyasasında da sürdüreceğiz. Hedefimiz 3-4 yıl içerisinde Fiskobirlik markasıyla Dünya piyasasında da ses getirmek.” şeklinde konuştu.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındıkçı
Fındıkçı
23 Eylül 2020 22:09

İki kuruş destek geliyor onuda kestirecekler,sizin aklınız olsa 20 yıllık borcunuzu ödersiniz