fbpx
Fındık Hastalık İçin Yeni Çözüm! Fındık!

Hastalık İçin Yeni Çözüm! Fındık!

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alper Çıraklı’nın başkanlığında, fındığın sağlık alanında kullanımına ilişkin çalışma gerçekleştirildi.

Çıraklı, iki yıl boyunca sıçanlar üzerinde yapılan deneylerde fındığın yaraları erken sürede iyileştirildiği tespit edildiğini duyurdu.

Fındığın birçok hastalığa iyi geldiğinin bilindiğini belirten Çıraklı, yara iyileşmesi durumunda oluşan oksidanları önleyen antioksidan içerikli ürünlerin, yara iyileşmesinde kullanıldığını belirtti.

Fındığın, içeriğindeki E vitaminin ve selenyumun antioksidan etkisi ile yara iyileşmesini hızlandıracağını düşündüklerini belirten Çıraklı, sıçanlar üzerinde yaptıkları çalışmayla ilgili şu açıklamalarda bulundu :

Hayvanların sırt bölgelerinde yaralar oluşturduk ve üç gruba ayırdık. Bir grubumuz kontrol grubuydu. Diğer gruba ise ağızdan yani oral yolla fındık verdik. Bu şekilde besledik hayvanları. Diğer grupta ise deri yolu ile fındık uyguladık.

Bunu steril şekilde elde ettikten sonra cilde uyguladık. Yani bir grubu ağızdan kullanılan ilaç olarak düşündük. Diğerinde cilde sürülen bir ilaç olarak düşündük.

Bu şekilde çalışmamızı yaptık ve fındığın farklı zamanlarda 3’üncü, 7’nci ve 14’üncü günde yara üzerindeki etkisini histolojik olarak inceledik.

Bu çalışmamızın sonucunda, ağızdan alınan fındığın erken dönemde yara iyileşmesini hızlandırdığını tespit ettik.

Bu bizim için çok önemli bir bulgu. Bu aslında çalışmanın prototipi. Bundan sonra bu çalışmayı daha ileri düzeyde ispatlayacak çalışmalara ihtiyacımız var. Bu açıdan çalışmamızı ileri düzeye götürmek istiyoruz.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir