fbpx
Fındık Hasat Vakti Yağmur !

Hasat Vakti Yağmur !

Giresun’da, 2019 ürünü fındık hasadının başlaması dolayısıyla tören yapıldı. Merkeze bağlı Orhaniye köyünde gerçekleştirilen törende, sağanağa rağmen çiftçiler bahçelere girerek yeni mahsulü hasat etmeye başladı.

Orhaniye Köyü Muhtarı Aşkı Konal tarafından karşılanan Vali Harun Sarıfakıoğulları, burada yaptığı açıklamada, yeni fındık sezonunun hayırlı olmasını temenni etti.

Yörede hasadın sahil kesimde 3 Ağustos’ta başladığını, orta kesimde 8 Ağustos, yüksek kesimde ise 13 Ağustos’tan itibaren hasada başlanacağını söyleyen Sarıfakıoğulları, Giresun’da yaklaşık 90 bin ton rekolte beklentisinde olduklarını söyledi.

Sarıfakıoğulları, fındık taban fiyatının Giresun kalite için 17 lira olarak açıklandığını hatırlatarak, “Bu fiyat gerçekten çiftçilerimizi mutlu etti.

Taban fiyatın belirlenmesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlar Kuruluna, yine bölge milletvekillerimize çok teşekkür ediyoruz.” söyleminde bulundu.

Mevsimlik tarım işçileri için geçici barınma merkezi bulunduğunu, burada kendilerine her türlü sosyal imkanların sunulduğunu belirten Sarıfakıoğulları, “Bunu her yıl gerçekleştiriyoruz.

Orada küçük çocuklarımız için eğitim hizmetleri veriyoruz. Arzu ediyoruz ki gelen ailelerimiz fındık toplarken çocuklarımız da nitelikli eğitim görsün. Mutlu olsunlar” diye konuştu.

Vali Sarıfakıoğulları, çiftçilerden çocuk işçi çalıştırmamalarını isteyerek, çocukların yerinin oyun bahçeleri olduğuna önemle belirtti.

AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın ise açıklanan taban fiyatın üreticileri mutlu ettiğini söyledi. Kararın alınmasında fındık bölgesi milletvekillerinin katkısı ve emekleri olduğunu kaydeden Aydın,

Bu bir örnek olacaktır. Bundan sonraki her yıl taban fiyat artı enflasyon oranında bir artışla fındık taban fiyatı artık bir sorun olmaktan çıkacak. Her yıl rutine bağlanmış şekilde devam edecektir.

Ben bol ve bereketli bir sezon diliyorum.” dedi. Törene, FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın ile davetliler ve çiftçiler katıldı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir