fbpx
Ana Sayfa Fındık Güneydoğu Bölgesi'nin De Gözü Ordu'da

Güneydoğu Bölgesi’nin De Gözü Ordu’da

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Levent Yıldırım, Ordu’nun gelişmekte olan bir il olduğuna vurgu yaparak bir an önce ihracat yapılabilecek bir liman yapılması gerektiğini ifade etti.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Levent Yıldırım, Ordu’nun liman eksikliğine dikkat çekti. Liman olmadığı için Ordu’nun yıllardır kaybettiğini söyleyen Yıldırım, “Ordu, gelişmekte olan bir il. Bunun için kısa süre içerisinde kentin tüm ihtiyaçlarını bizim tamamlamamız gerekiyor. Ülkemiz için önemi büyük olan Karadeniz-Akdeniz Yolu’nda artık sona doğru yaklaşılıyor. Bu yol tamamlandığında Ordu ticaret merkezi haline gelecek. Bu nedenle ticarette eksiklik hissetmemek adına bir an önce harekete geçilmelidir. Bu kapsamda Ordu’nun gerçekten bir limana ihtiyacı vardır. Ordu sınırları içerisinde bir liman yapılması, kentin ticari faaliyetlerinin dünyaya kendi adını duyurabilmesi için şarttır.” dedi.

Ordu 4. Sırada

Ordu’nun ülkenin en fazla fındık üreten ili olmasına rağmen ihracatta diğer illerin gerisinde kaldığını belirten Yıldırım, “Ordu, Türkiye’de en fazla fındığı üreten ildir. Ancak bu üstünlüğünü ihracat olarak elde edememektedir. Türkiye’de neredeyse fındığın 10’da 1’ini ihraç eden Trabzon, şimdi fındığın %90’nını ihraç eden bir duruma geldi. Bunun nedeni limanın Trabzon’da olmasıdır. Ordu ise 4’üncü sırada. Dolayısıyla ileriki yıllarda bu bizim ihracatımızın Ordu’da konuşlanması, Ordu’da oturması veya Ordu’dan dünyaya ticaret yapması bakımından limanın şart olmasını düşünenlerdenim. Tahmin ediyorum ki benimle aynı fikirde olan birçok sivil toplum kuruluşu düşüncesi var. Dolayısıyla burada ihracat limanın ivedilikle yapılıp, faaliyete geçmesinde fayda görüyorum. Limanın kent merkezine yakın bir yerde olması gerektiğini düşünüyorum. Sadece bu il için değil, Sivas için de geçerli olacak. Karadeniz-Akdeniz Yolu açıldığında Sivas ihracatını buradan yapmak isteyecektir. Ayrıca Güneydoğu Bölgesi’nin de gözü Ordu’dadır. Liman Altınordu ile Fatsa arasında kurulmalıdır ya da buradaki mevcut limanları yeniden düzenleyip, nitelikli olmasında fayda görüyorum.” şeklinde konuştu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments