Güneydoğu Asya Fındık İhracatında Yeni Hedef Oluyor

1
2

Karadenizli fındık ihracatçıları fuar ziyaretlerini sürdürüyor. Malayisa dünyanın en büyük ‘helal gıda fuarı’ olarak biliniyor. Malayisa 2018’i ziyaret eden Karadenizli fındık ihracatçıları bu sayede hem Malezyalı hem de diğer bölgelerden gelen katılımcılar ile tanışıp kaynaşma şansı buldu. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) üyeleri 3-6 Nisan tarihlerinde Güneydoğu Asya ülkelerinden Malezya’ya düzenlenen MIHAS (Malaysia International Halal Showcase) 2018 Fuarı’na ziyarette bulundu.

Düzenlenen fuara fındık ve mamulleri ihracatçısı 12 firmanın katılım gösterdiği programda 1 trilyon dolara ulaşan ‘dünya helal gıda’ sektörüne ilişkin incelemeler ve başkent Kuala Lumpur’da Malezya’nın önemli kuruyemiş ithalatçıları ile çikolata, şekerleme ve dondurma ürünleri imalatçılarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerin oldukça verimli geçtiği ile ilgili görüşler bildirildi.

Yapılan görüşmelerle ilgili bildirilen yorumlarda, Malezya ile ülkemiz arasında 2014 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşması kapsamında Türkiye’den Malezya’ya ihraç edilen fındıklara gümrük vergisi uygulanmadığı da göz önünde bulundurulduğunda, fındık ve mamulleri ticaret heyeti programının, son yıllarda ülkemiz aleyhine bozulan ve 2017 yılında 2.9 milyar dolara ulaşan ticaret açığımızın azaltılmasına katkıda bulunabileceği, ayrıca Malezya’nın diğer Asya-Pasifik ülkelerine ulaşma konusunda da bir merkez görevi görebileceği belirtildi. Diğer taraftan, Malezya’daki tecrübelerinden yararlanmak ve ülkedeki iş yapma şartları ve potansiyeli daha iyi anlayabilmek adına Malezya Türk İşadamları Derneği (MTBA) temsilcileri ve MÜSİAD Malezya Şubesi yetkilileri ile Kuala Lumpur Ticaret Baş Müşaviri Refik Özgür başkanlığında bir istişare toplantısı yapıldı. Program kapsamında ayrıca Kuala Lumpur Büyükelçisi Sn. Merve Kavakçı’ya nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

Yapılan değerlendirmelere göre fuarın oldukça verimli ve deneyim açısından kazançlı çıktığı konusunda bilgilendirme yapıldı. Fındığın uluslararası açıdan ne kadar önemli olduğu düzenlenen bu fuarda bir kez daha görülmüş oldu.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz