fbpx
Ana Sayfa Fındık Giresun Fındığına Projeler

Giresun Fındığına Projeler

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Aysun Türkmen, Giresun fındığının modern tarım teknikleriyle kalitesinin artırılması ve ticaretinin de gelişimine katkı sunmak için oda, borsa ve özel firmalarla ortak projeler geliştirdiklerini söyledi.

Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındığın bölge tarımı ve ekonomisi için hayati önem taşıdığına işaret etti.

Giresun’da fındık mamullerinin çeşitlendirilerek ticari anlamda sektörün gelişimine katkıda bulunması için okul bünyesinde “Gıda İşleme Bölümü Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi” programı açılması için çalışma başlattıklarını kaydeden Türkmen, teklifinin YÖK’ün onayına sunulacağını aktardı.

Yine bir firma ile modern fındık tarımı için hazırlanan ortak proje yürütüldüğünü ifade eden Türkmen, şöyle konuştu:

“Giresun merkezde iki ayrı fındık bahçesi tespit ettik. Burada okulumuz Bitkisel ve Hayvansal Üretim Fındık Eksperliği bölümü öğrencilerimiz tarafından modern tarım teknikleriyle çalışmalar yürütülüyor. Hedefimiz bölgedeki fındık tarımını daha modern hale getirmek ve ürün kalitesini artırmak.”

Türkmen, ticaret borsası ile odalarıyla fındık ile ilgili projeler geliştirmek için görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

Plastik poşet yasağı uygulamasıyla birlikte çeşitli firma ve sivil toplum kuruluşlarından Moda Tasarım bölümünde bez çanta üretimine başladıklarını dile getiren Türkmen, firma ve sivil toplum kuruluşlarından taleplerin öğrenciler tarafından hazırlandığını söyledi.

1 Yorum

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum sayısı
0 Yanıt sayısı
0 Takipçiler
 
En tepki verilen yorum
Hottest comment thread
1 Yazarlar
Canan Yılmaz Son yorum yazarları
  Abone Ol  
Bildir
Canan Yılmaz
Ziyaretçi

Vaybe