fbpx
Ana Sayfa Dünya Gıda Fuarı SIAL'de Fındık ve Çay Tanıtıldı

Gıda Fuarı SIAL’de Fındık ve Çay Tanıtıldı

İhracatçı firmalar, en büyük gıda fuarlarından biri olan SIAL Paris’te Türk fındığı ve çayını tanıttı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı açıklamada, 21-25 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Avrupa’nın en bilinen gıda fuarlarından biri olan SIAL Paris’e Türkiye’nin önemli gıda firmalarının da katıldığını belirtti.

Doğu Karadeniz’e ait ürünlerin o bölgedeki firmaların katılımasıyla fuarda tanıtıldığını belirten Başkan Vekili Gürdoğan, 300 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda ithalatçılarla görüşmeler yapıldığının altını çizdi.

Gürdoğan, tanıtılan ürünlerin başta fındık ve çay olduğuna dikkati çekerek, “Fuarda yoğun olarak fındık alım talebinde bulunan alıcı firmalar, birliğimiz üyesi fındık ihracatçısı firmalara yönlendirildi. İhracatımızın artması ve gelişmesinde çok önemli katkısı olan fuar organizasyonlarına birlik olarak katılım sağlayarak bölge firmalarımızın alternatif pazarlara ve yeni pazarlara yönelmeleri konusuna ağırlık veriyoruz.” dedi.

“Yoğun talep bizleri ümitlendiriyor”

Son yıllarda dünya gıda sektöründe önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Gürdoğan, şu ifadelerde bulundu:

“Doğu Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren firmalarımızın da bu trendleri dikkate alarak tüm ülkelerdeki tüketici alışkanlıklarına ve tercihlerine uygun ürün üretimi yapmasıyla firmalar, çok daha kolaylıkla ihracat şansı yakalayarak yurt dışı piyasalara açılım sağlayacaklar. Özellikle Trabzon’un tarımsal değeri olan fındık konusunda Avrupa ülkelerindeki alıcılardan gelen yoğun talep bizleri ümitlendiriyor. Geleneksel alıcılar dışında sektörde yeni yeni alıcı firmaların çıkması fındık ihracatımız açısından önemlidir. Bu durumu DKİB üyesi fındık ihracatçısı firmalarla değerlendirerek, bu alıcılarla sıkı temas halinde olarak ve bu firmaları da alım heyeti kapsamında Trabzon’a davet ederek ihracatçı firmalarla ayrıca görüşme sağlayacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz